U Subotici održan veliki protest studenata
U Subotici je u subotu, 17. maja održan veliki protest studenata pod nazivom “U Subotici su svi”, koji je trajao preko 12 časova, okupivši nekoliko hiljada građana iz cele Srbije – bajkera, poljoprivrednika, prosvetnih radnika, vojnih vetarana i onih koji su želeli da iskažu potrebu za promenama.
Organizaciju su vodili studenti Subotice, a podršku su iskazale i njihove kolege iz cele Srbije, iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca, kao i brojni građani svih generacija koji su obezbedili namirnice, smeštaj i logističku podršku. Za studente je pripremljen smeštaj na Građevinskom i Ekonomskom fakultetu.
Protest je počeo uz pištaljke, trube i transparente, na nekoliko lokacija u gradu gde su organizovana i razna, celodnevna dešavanja poput nastupa horova, podcasta sa biciklistima, koncerta grupe Beogradski sindikat i grupe Dram, obraćanja studenata i profesora, šesnaestominutna tišina, vatrometi i nastupi di džejeva. Polaganjem venaca na spomenik “Njihovoj vernosti”, ratni vojni veterani su odali počast poginulima u ratovima devedesetih, dok su radnici iz oblasti kulture u Parku Rajhl Ferenca organizovali izložbu transparenata.
Ulica Braće Radić bila je zatvorena za saobraćaj, a osim u centru grada, bina je bila postavljena i u naselju Prozivka.
Okupljenima su se na centralnoj bini u centru grada obratili brojni profesori i studenti. Dekan Ekonomskog fakulteta u Subotici, Aleksandar Čučković poručio je okupljenima da Subotica nije samo simbol multietničnosti, već da multikulturalnost postaje početna tačka nove borbe – za pravdu, odgovornost, kulturu i uvažavanje.
– Multikulturalnost je svest o tome da je lepše i bolje živeti zajedno, jedni sa drugima, nego jedni pored drugih. Studenti su u svom protestu multikulturalnosti pridali sasvim novu dimenziju. Znate dobro na šta mislim, to je, u stvari, tajna koju su sami otkrili, multikulturalnost nije cilj, kažu studenti – ona je polazište. Prolazeći kroz centar Subotice, suočavate se sa prelepim fasadama, od kojih je većina nastala pre više od 100 godina, početkom 20. veka, kao izraz secesijske arhitekture. Uticaji francuskog art nuvoa, glazgovske škole, pa sve do bečke secesije, iznedrili su jedan plastični izraz, obogaćen mađarskim folklorom. Tadašnje arhitekte i neimari sanjali su da stvore takve objekte, takve predmete, koji će život učiniti lepim tako što će umetnost pretočiti u život. Ali sada imamo nešto novo na sceni. Sada studenti i građani, mi koji smo ovde okupljeni, svedočimo o nečemu o čemu Subotica, bojim se, nikada nije ni sanjala, a to je da se život pretvara u umetnost – poručio je Čučković, dodajući da su, učestvujući u blokadama, studenti našeg grada bili gosti u mnogim gradovima u zemlji, a da su sada dobili priliku da gostoprimstvo uzvrate, dočekavši kolege i građane iz cele Srbije.
– Bićemo živi dok se budemo borili za poverenje i zajedništvo. Dok se stvari ne promene, mi, studenti Subotice, ne priznajemo 1. septembar. Od sada, 17. maj je naš praznik, Dan grada – poručili su iz pokreta Studenti u blokadi.
Kako je najavljeno, sledeći veliki studentski protest zakazan za sledeći vikend, 24. maja u Zaječaru.
foto:/LovaLova portal