Brzi voz za Beograd kreće sutra u podne iz Subotice

Na železničkoj stanici u Subotici ovih dana istaknut je red vožnje za novu brzu prugu ka Beogradu, a prvi brzi voz za prestonicu krenuće sutra, 8. oktobra u 12 časova. Dugo najavljivani početak putničkog saobraćaja konačno se približava, a prema istaknutom redu vožnje, novom deonicom između Subotice i Beograda vozovi će da saobraćaju sa 13 polazaka u jednom smeru, odnosno isto toliko iz pravca prestonice. Noćnih polazaka neće biti, pa će poslednji voz iz Subotice za Beograd polaziti u 22 časa, dok je prvi polazak planiran već u 5 sati ujutro.

Četiri najbrža „Soko“ voza koji su putnicima na relaciji Beograd – Novi Sad već dobro poznati, stajaće samo u Novom Sadu i Vrbasu, pa će se od Novog Sada do Subotice stizati za 41 minut, dok će celokupno putovanje od Beograda do Subotice trajati oko 79 minuta. Za razliku od njega, „Interregio“ vozovi će saobraćati nešto sporije – od Novog Sada do Subotice voziće 54 minuta, a od Beograda do Subotice oko 99 minuta. „Soko“ će se kretati brzinom do 200 km/h, a iz Subotice za Beograd kretati u 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 časa, dok su ostali polasci predviđeni za „Interregio“ vozove.

Pruga je prethodno već bila otvorena za teretni saobraćaj, što predstavlja završnu fazu uoči početka redovnih putničkih linija koje startuju sutra, 8. oktobra. Prema rečima predsednika Srbije, Aleksandra Vučića koji je u petak, 3. oktobra upravo Sokolom posetio Suboticu, u prvim danima vožnja će biti besplatna, sve do nedelje, 12. oktobra. Vučić je tom prilikom najavio i da će cena karte na relaciji Beograd – Subotica iznositi 2.000 dinara, što, prema ocenama mnogih, predstavlja povoljnu cenu za gotovo dvočasovno putovanje najmodernijom prugom u zemlji.

Očekuje se da nova brza pruga donese znatno bolje povezivanje između severa zemlje i prestonice, kao i da podstakne razvoj turizma, privrede i svakodnevnih putovanja stanovnika Subotice, Novog Sada i Beograda.

Radovi na izgradnja treće deonice pruge od Beograda do Subotice započeti su u novembru 2021. godine, i obuhvatili su polaganje oko 273 kilometra novih koloseka, uključujući dvokolosečnu prugu i stanice, na trasi su izgrađena četiri mosta, dva vijadukta, 27 nadvožnjaka i 15 podvožnjaka. Po prvi put u Srbiji izgrađena su i tri eko-dukta, duga po 46 metara, koji će omogućiti životinjama bezbedan prelaz preko pruge.

Red vožnje

 

foto:/LovaLova portal

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio