Zabranjena upotreba vode za piće u Bačkim Vinogradima
JKP „Vodovod i kanalizacija“ Subotica obaveštava javnost da je Sanitarni inspektor Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, Odeljenje za sanitarnu inspekciju Subotici, u postupku sanitarnog nadzora zdravstvene ispravnosti vode za piće 18. novembra doneo Rešenje kojim se zabranjuje upotreba vode za piće u naseljenom mestu Bački Vinogradi.
Iako je praksa da se rešenja donose nakon više obavljenih analiza, Sanitarni inspektor je na osnovu analize jednog uzorka uzetog 12. novembra doneo Rešenje da voda za piće u Bačkim Vinogradima ne ispunjava uslove iz Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće, jer je utvrđena povećana koncentracija arsena.
Prema Rešenju, voda se ne preporučuje za upotrebu do primene kompletnog postupka prečišćavanja vode i obezbeđivanja zdravstvene ispravnosti vode za piće.
JKP „Vodovod i kanalizacija“ Suvotica napominje da su do sada sve analize vode za piće u naselju Bački Vinogradi pokazale da je nivo arsena u granicama propisanim Pravilnikom.
Nakon izdavanja Rešenja od strane Sanitarnog inspektora, JKP „Vodovod i kanalizacija“ Subotica je izvršilo novu analizu i na osnovu uzorka uzetog dan kasnije, 19. novembra utvrdilo da je koncentracija arsena u vodi za piće već smanjena.
Preduzeće JKP „Vodovod i kanalizacija“ Subotica preduzima sve mere iz svoje nadležnosti kako bi se kvalitet vode za piće u naselju Bački Vinogradi vratio u okvire vrednosti propisane Pravilnikom. U tom smislu pokrenut je hitan pregovarački pustupak javne nabavke filterskih ispuna i zakonom predviđena procedura je u toku.
foto:/LovaLova portal