Subotičane dočekali papreni računi, poskupljenja nadmašila zvanične najave
Na poslednjoj, 13. sednici Skupštine grada Subotice, odbornici su usvojili odluku kojom je pojedinim javno komunalnim preduzećima omogućeno povećanje cena usluga u rasponu od 10 do 35 odsto. Iako su poskupljenja bila očekivana, pristigli računi nadmašili su očekivanja i čini se da su viši od najavljenih procenata, pa su brojni građani suočeni sa znatno većim iznosima koji mogu ozbiljno da opterete kućne budžete, a najveće negodovanje izazvali su računi za vodu.
Naime, JKP „Vodovod i kanalizacija“ Subotica dobilo je saglasnost za povećanje cena od 20 procenata. Tako je cena kubika vode, zajedno sa odvođenjem i prečišćavanjem, porasla sa 230,24 na 276,29 dinara, dok je naknada za pogonsku spremnost uvećana sa 179,50 na 215,28 dinara po obračunskom mestu.
Međutim, konkretni računi koje su građani dobili ukazuju na znatno veća poskupljenja. Stanari zgrade u ulici Arsenija Čarnojevića broj 39 suočili su se sa gotovo duplim iznosom u odnosu na prethodni mesec. Ukupno zaduženje za celu zgradu za februar iznosi 215.780,15 dinara, dok je januarski račun bio duplo niži – 104.068,93 dinara.
Dodatno nezadovoljstvo i sumnju izaziva i podatak o potrošnji vode. U februaru je, prema računu, potrošen 781 kubik, dok je za januar evidentirana potrošnja bila 452 kubika, iako je broj stanara ostao isti, ukupno 97. To u praksi znači da je mesečni trošak po članu domaćinstva porastao sa 1.950 na čak 3.376 dinara, pa tako četvoročlana porodica za vodu sada mora da izdvoji više od 10.000 dinara mesečno.
– Nije jasno kako je moguće da račun poraste znatno više od najavljenih 20 odsto, niti kako je potrošnja u februaru, koji ima manje dana, gotovo udvostručena u odnosu na januar – ističu stanari, koji očekuju dodatna objašnjenja nadležnih.
Sa ništa manjim ogorčenjem nisu dočekani ni računi za odnošenje otpada. JKP „Čistoća i zelenilo“ Subotica je na poslednjoj skupštinskoj sednici odobreno poskupljenje od 35 procenata. Tako je cena za domaćinstva porasla sa 783,52 na 1.057,75 dinara mesečno, dok su i ostale kategorije obračuna značajno uvećane.
Sve dovodi do opšteg utiska da su poskupljenja, iako formalno ograničena na određeni procenat, u praksi znatno opteretila kućne budžete. Građani sada očekuju jasna objašnjenja – kako o metodologiji obračuna, tako i o razlozima drastičnih razlika u potrošnji i konačnim iznosima na računima. Odgovore na pitanja zbog čega su februarski računi za vodu uvećani, potražili smo u JKP „Vodovod i kanalizacija“ Subotica, ali nam do danas, 3. aprila nije stigao odgovor. Stanari ove stambene zgrade istakli su da će odgovore potražiti i preko nadležnih inspekcijskih službi.
foto:/Freepik.com