Takmičenje „World Robot Olypiad“ IV put održano u Subotici
Ove godine, po četvrti put, organizovano je World Robot Olympiad (WRO) takmičenje u robotici, a učešće je u subotičkoj Hali sportova uzelo duplo više ekipa nego što je to navika bila ranijih godina, čak 82. registrovane ekipe mališana iz cele Srbije.
Održavanje ovakvih takmičenja u sklapanju lego robota je jako bitno jer pruža mogućnost prvoplasiranim ekipama iz svih kategorija, “robo mission” i “future inovators”, da uzmu učešće i na svetskom prvenstvu, koje se ove godine održava u Panama sitiju.
– Suština cele priče je da su svake godine pravila povezana za državu koja organizuje svetsko prventsvo. Pošto je to ove godine Panama, sve se vrti oko transporta, logistike, podzemnih kablova, i to predstavlja dodatni plus ovog WRO takmičenja jer pored toga što deca programiraju i prave robote, oni razvijaju digitalne kompetencije, rade u timu, komuniciraju na engleskom jeziku i zajedno rešavaju probleme. – izjavio je prof. dr. Žolt Namestovski, koordinator WRO takmičenja za Srbiju.
Na prethodnim takmičenjima učesnici cu dolazili iz Vojvodine, ali ove godine učešće su uzeli takmičari iz cele Srbije – iz Novog Sada, Beograda, Jagodine, Niša, takmičila su se deca od 8 do 19 godina. Ove godine prisutan je bio i veliki broj sudija i violontera sa ekonomskog fakulteta, VTŠ Subotica i Učiteljskog fakulteta na mađarskom jeziku.
– Velika mi je čast, a i zadovoljstvo da pratim rast, ne samo u veličini ovih manifestacija, nego i u kompetencijama dece, jer je to jako vidljivo. Sposobnosti koje oni pokazuju u oblastima nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike se tačno vide što može da bude i rezultat aktivnosti koje rade na takmičenju. Nama je zaista važno da deca pored formalnog obrazovanja dobiju i neke interesantne aktivnosti koje nisu možda u direktnoj vezi sa predmetima koji se u školama uče ali svakako u njihovim kompetencijama doprinose njihovoj uspešnosti i u školama. Moj zadatak jeste da pratim i pronalazim sponzore koji su nam jako bitni jer svaka škola treba da obezbedi sebi setove koji nisu jeftini. – rekla je Anamarija Viček, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, uz dodatak da je školama koje realizuju nastavu na mađarskom jeziku, Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine pomogao u realizaciji.
– Pripremili smo robota koji ide i rešava zadatke na mapi, bilo je teško u početku ali zadnja tri časa nije uopšte. Programiramo već oko godinu dana. – kaže Luka Vlajić iz Beograda, njegov “kolega” Mirko Matejić dodaje da robot može da radi i mnoge druge stvari.
– Nije bilo teško, uradili smo program kako smo mogli, a pravili smo lego robota koji hvata kocke i stavlja ih na svoje mesto. – kaže jedan od članova ekipe OŠ “Vuk Karadžić” iz Bajmoka.