Kako zaštititi decu prilikom odlaska na letovanje

Period je vrućina i visokih temperatura pa je, prema mišljenju doktora, malu decu naročito važno čuvati od sunca i spoljašnjih uticaja.

Treba obratiti pažnju da se ne izlazi napolje u najtoplijem delu dana, da se ne ide na sunce i da se boravi u hladovini. Posle 10, 11 časova treba se skloniti unutra u klimatizovane prostorije i izaći oko 17, 18 časova kada se malo snize spoljašnje temperature. Deca što su manja, to su osetljivija na visoke temperature. Može da dođe do dihidracije, toplotnog udara, sunčanice, ako se boravi na suncu i da bismo to sprečili, moramo voditi računa da deca nisu na direktnom suncu, da su u prirodnoj hladovini koja je najbolja. Uvek treba da budu lagano obučena, pamučna svetla odeća, ne tamna, da imaju lagane pamučne šeširiće glavi, takođe svetle boje, kako bi se glava zaštitila od sunca – poručuje dr Ana Ibrajter, pedijatar i odgovorni lekar Školskog dispanzera i Savetovališta za decu Doma zdravlja Subotica, dodajući da uvek treba misliti i na automobil koji se obično jako zagreje, pre svega dečje sedište koje je najčešće tamne boje.

– Prvo treba prilagoditi auto, klimatizovani ga ako je moguće, a kada dete nije u automobilu, preko njega treba ostaviti belu pamučnu pelenu da se ne bi pregrejalo, da ne bi došlo do opekotina kože deteta. Bebe ne treba previše pokrivati, dečja kolica mogu se prekriti tankom poroznom pelenom koja dozvoljava strujanje vazduha, to je sasvim normalno. Treba paziti i da dete nije na direktnom udaru klima uređaja – objašnjava dr Ibrajter.

Roditelji se često pitaju i šta od lekova poneti prilikom odlaska na put, na more u inostranstvo.

– Putne apoteke treba prilagoditi samoj porodici i navikama. Treba obratiti pažnju i na koju destinaciju idemo, da li na planinu ili na more, ili možda u neki veliki grad. Pod broj jedan uvek treba imati antipiretike i analgetike, odnosno lekove protiv temperature i bolova. Roditelji ugavnom znaju koje lelokove su deca već dobijala, kao i njihove doze. Antihistaminici su dosta važni zbog ujeda insekata, pogotovo ako je dete skono burnijim reakcijama na ujed insekata. Bolja varijanta su i lizalice koje se koriste i tokom vožnje jer su prirodne. Takođe je dobro da deca ne gledaju u ekrane ili da se ne igraju igračkama prilikom vožnje, jer to može dovesti do mučnina i glavobolja, najbolje je gledati napolje kroz automobil, u daljinu i posmatrati okolinu. Treba paziti i kod upotrebe antibiotika, uvek se treba posavetovati sa stručnjakom koji se nalazi u mestu prebivališta, bez obzira da li je to inostranstvo ili ne, a dobra praksa je i putno osiguranje. Antibiotici mogu da naškode našoj normalnoj flori i uvek treba dete u tom slučaju odvesti kod lekara – savetuje dr Ana Ibrajter, dodajući da su probiotici ili aktivni ugalj kao preventiva, ipak bolje rešenje kod stomačnih virusa.

Prema njenim rečima, za decu mogu da se kupe i anti UV majice u kojima deca mogu da borave na toplom, pa čak i da se kupaju, a veoma je važno koristiti i zaštitne kreme namenjene deci sa visokim UV faktorom. Dezinfekciona sterstva, repelenti za insekte i krpelje i preparati za dezinfekciju i saniranje rana uvek treba da budu deo putne apoteke.

foto:/ LovaLova portal

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio