Komemoracijom obeleženo 80 godina od deportacije subotičkih Jevreja.
Komemorativnim skupom u Sinagogi i polaganjem venaca na spomenik stradalim Jevrejima kod nekadašnjeg geta i na spomenik žrtvama Holokausta u dvorištu Sinagoge, juče, 16. juna obeleženo je 80 godina od deportacije subotičkih Jevreja u tranzitne logore u Drugom svetskom raatu. Venac na spomenik stradalim Jevrejima položili su član Gradskog veća, Srđan Samardžić, predsednik Upravnog odbora Fondacije „Subotička Sinagoga“ dr Balint Pastor, kao i brojni zvaničnici.
– Stradanja Jevreja započela su odmah posle raspada Kraljevine Jugoslavije i nemačke okupacije u Srbiji, u kojoj je već u aprilu 1941. godine uvedena stroga okupaciona uprava. Od 75.000 Jevreja, koliko ih je živelo u predratnoj Jugoslaviji, rat preživelo oko 15.000, a procenjuje se i da je u Srbiji ubijeno blizu 15.000 Jevreja, od čega više od devet hiljada iz Beograda. Ogromne žrtve podnela je i subotička jevrejska zajednica. U sabirni logor u Bačalmašu, a potom u Aušvic i druge koncentracione logore i fabrike smrti širom Evrope, 16. juna 1944. deportovano je, oko četiri hiljade subotičkih Jevreja – rekao je Samardžić.
Predsednik Upravnog odbora Fondacije „Subotička Sinagoga“ dr Balint Pastor poručio je da se nikada, ni u jednom trenutku ne sme izgubiti iz vida da nijedan stav ne može prouzrokovati stradanje niti jednog pojedinca, zajednice ili naroda.
– Nećemo dozvoliti da izbledi sećanje na užas koji se dogodio pre 80 godina. Naša je individualna i kolektivna, a posebno politička odgovornost da ove pojave osudimo, ali to nije dovoljno, već treba i da im se suprotstavimo. Grad Subotica je pre 30 godina podigao spomenik u dvorištu Sinagoge, opipljiv, vidljiv znak i mesto sećanja. O stanju Sinagoge pre kompletne obnove ne moram govoriti. Nismo dozvolili da arhitektonski biser Subotice potpuno propadne, ona nije samo nasleđe Srbije i Mađarske, već i Evrope i celog sveta. Zahvaljujući našim naporima, uz veliku pomoć Vlade Mađarske i sredstvima budžeta, ovo prelepo zdanje je od 2018. godine ponovo zablistalo – naglasio je dr Pastor podsećajući da je Sinagoga, koja je nekada služila kao mesto okupljanja za molitvu Jevreja subotičke zajednice, danas mesto kulturnih događaja visokog kvaliteta.
Prisutnima u Sinagogi obratili su se i predsednik Jevrejske opštine Subotica Robert Sabadoš.
– Misao pa reč je uvek prvi stepenik u oblikovanju socjalnih, ekonimskih i političkih odnosa u društvu, koji korak po korak utiču na osnovne sisteme vrednosti, poimanja dobra i zla, lepog i ružnog, prihvatljivog i neprihvatljivog. Od sredine 30. godina prošlog veka u većini evrospkih zemalja Jevreji su postali označeni i sankcionisani kao ružni, nepristojni i neprihvatljivi što je dovelo do marinalizacije, pa je moralni zemljitresdeportacije subotičkih Jevreja prošao samo uz glas protesta časnih pojedinaca, i glasan muk većine. U svicima Tore, jevreski narod se naziva „Dom Izraelov“ – istakao je Sabadoš, između ostalog.
Vence na spomenik stradalim Jevrejima u dvorištu Sinagoge položio je i načelnik Severnobačkog upravnog okruga, Bojan Šoralov, predstavnici ambasade Mađarske u Beogradu, konzularnih predstavništava, jevrejskih opština, nacionalnih saveta i pojedinih organizacija i udruženja.
foto:/ LovaLova portal