Postoji jasna potreba da se o temi postporođajne depresije više razgovara

Udruženje Anahitas iz Subotice u partnerstvu sa Udruženjem “Edukativna kuća” održalo je juče, 11. jula završnu konferenciju u okviru projekta “Žene pod lupom” kao deo Regionalnog programa lokalne demoktarije na Zapadnom Balkanu. Glavna tema konferencije bilo je mentalno zdravlje trudnica i mladih majki, a govorilo se i o izazovima majčinstva kao i o prevenciji i lečenju postporođajne depresije.

Projekat „Žene pod lupom – mentalna podrška trudnicama i porodiljama” ima za cilj unapređenje javnog zdravlja jačanjem informisanosti o značaju preventive i samopoštovanja žena na teritoriji grada Subotice.

Cilj nam je pre svega učiniti dostupnim kontinuiranu psihološku podršku u vezi sa prevencijom, prepoznavanjem i lečenjem postporođajne depresije. Udruženje „Anahitas“ iz Subotice je u partnerstvu sa Udruženjem „Edukativna kuća“ u prethodnih 9 meseci sprovodilo razne aktivnosti u okviru projekta. Održali smo četiri edukativna predavanja-radionice za buduće i već ostvarene majke, tokom šest meseci su bile omogućene besplatne individualne konsultacije sa psihologom, patronažnom sestrom, stručnjakom mentalne higijene, na srpskom i mađarskom jeziku. U istom periodu su bile omogućene besplatne beba-mama vežbe za porodilje, a u maju tekuće godine održan je Panel za trudnice na kojem je akcenat stavnjen na predavanja vezana za mentalno zdravlje. U okviru panela prikazana je izložba sa kojom je i vizuelno predstavljen put nastaja ove bolesti i kako prevenirati – izjavio je Robert Kunji, menadžer projekta “Žene pod lupom”, dodajući da su u cilju povaćanja svesti postojanja problema u našoj zajednici snimljena i dva audio podkasta.

Prepoznali smo temu postporođajne depresije, bilo nam je važno da se bavimo temom koja nije mnogo zastupljena u sredini. Kroz programe je tokom devet meseci na aktivnostima prisustvovalo 240 žena i 10 muškaraca koji su nam kroz anketu i evaluacione listove preneli svoje utiske. Povratna informacije je da 40 odsto smatra da se o ovoj temi ne razgovara dovoljno i da postoji potreba da se na nju skrene pažnja. Ispitivanjem učesnica saznali smo da su informacije koje su pružene na radionicama veoma važne i korisne u cilju sopstvenog osnaživanja. Sistemska podrška je bitna i plan nam je da u narednom periodu uspostavimo saradnju sa Domom zdravlja Subotice i Centrom za socijalni rad Subotice – istakla je Dejana Baltes ispred Udruženja „Edukativna kuća“.

Prema njenim rečima, majke mogu da prepoznaju razliku između kratkotrajne tuge i razdražljivosti, i simptoma koji dovode do postporođajne depresije kada depresivni elementi, bezvoljnost i problemi sa povezivanjem sa detetom postaju deo svakodnevice.

Zaključak projekta je da je u lokalnoj zajednici prisutan problem ali nije prepoznat. Projekat je ohrabrio porodilje da iznesu svoj problem i traže podršku. Neke majke su ovim informacije prepoznale sebe u ovoj priči i shvatile su zašto su se loše osećale nakon porođaja, zbog čega su se osećale nemoćno i zašto su sebe krivile za nastalu situaciju.

Postporođajna depresija je prisutna među majkama u našoj okolini i ima tendenciju rasta.

Sad kako je ovaj problem prepoznat, postoje mere kako da se ovaj problem suzbije i neutrališe ali smo svesni da je za to potrebna saradnja institucija sa lokalnom samoupravom. U narednom periodu bismo voleli da kroz druge projekte osnažimo saradnju sa Domom Zdravlja Subotica i Centrom za Socijalni rad kako bi se zajednički mogli rešavati ovi problemi – zaključio je Kunji.

Projekat „Žene pod lupom – mentalna podrška trudnicama i porodiljama” sprovodi Udruženje „Anahitas“ u partnerstvu sa Udruženjem „Edukativna kuća“. Inicijativa je deo Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP.

foto:/ Lova Lova portal

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio