Srbija oborila rekord u potrošnji struje, zbog klima uređaja struju trošimo koliko i u zimskom peroiodu.
Usled tolotnog talasa i velikih vrućina, klima uređaji širom cele Srbije u poslednje dve nedelje skoro i da se ne gase, što za posledicu ima rekordnu dnevnu potrošnju struje.
Većina domaćintava i preduzeća „upregla“ je svoje rashlade uređaje kako bi boravak i rad u zatvorenom bio podnošljiv, a velika vrućina povećala je kako potrošnju tako i cenu električne energije, na srpskoj berzi struje „Sepeks“ cena megavata po satu ovih dana premašila je i 200 evra.
Kako navode relevantni portali, berzanska cena struje ukazuje da su potrošnja i potražnja za električnom energijom pojačani, jedan megavat-sat juče se prodavao za 206 evra što je duplo skuplje nego u junu, a čak tri puta skuplje nego u aprilu, zbog čega je potrošnja ovoga leta za 12 procenata veća od prošlogodišnje i iznosi 103 gigavat časa potrošnje na dnevnom nivou.
Ovakav trend nije prisutan samo u našoj zemlji već i u svim zemljama okruženja gde takođe vlada toplotni talas.
Stručnjaci nas i dalje savetuju da je temperaturu klima uređaja najbolje podesiti tako da ona bude 10 stepeni niža od spoljašnje, odnosno na vrednost od 26 do 30 stepeni Celzijusa. Takođe se preporučuje da se termostat rashladnog uređaja postavlja tako da bude dalje od televizora, računara i sličnih električni uređaji koji zrače toplotom, u suprotnom će kompresor klima uređaj raditi intenzivnjie, pa će cifra na računu za električnu energiju biti viša od 10 do 25 odsto.
Noviji uređaji u sebi imaju režim ventilatora što znači da će, ukoliko je ova opcija uključena, kompresor klime raditi kraće i slabijim intenzitetom. Za starije uređaje, monteri savetuju da je jačinu duvanja unutrašnje jedinice najbolje staviti na minimum, jer se time postiže značajna ušteda.
Za dobar rad klima uređaja neophodno je i njeno redovno održavanje, čišćenje i servisiranje.
foto:/Freepik.com