U Srbiji sve više deficitarna osnovna zanimanja i zanati, budući učenici i privreda biće subvencionisani

Najnovijim izmenama Zakona o dualnom obrazovanju, koje su rezultat incijative Unije poslodavaca Srbije za podršku učenicima i poslodavcima uključenim u sistem dualnog obrazovanja, predviđena je finansijska podrška dodelom sredstava za subvencionisanje dela naknade za učenje kroz rad koju poslodavci plaćaju učenicima upisanim na dualne obrazovne profile za zanimanja koja su sve više deficitarna.

Kao prvi korak u cilju sprovođenja ove regulative i finansijske podrške poslodavcima, utvrđena je Lista obrazovnih profila u kojima će se učenici školovati po modelu dualnog obrazovanja za 28 deficitarnih zanimanja, a to su tehničar za metalurške tehnologije, bravar-zavarivač, operater mašinske obrade rezanjem, auto-električar, operater osnovnih građevinskih radova, polagač obloga, stolar, poslastičar, kuvar, pekar, izrađivač hemijskih proizvoda, obućar, industrijski krojač, modni krojač, tehničar za izradu i održavanje alata, mehaničar motornih vozila, industrijski mehaničar, monter telekomunikacionih mreža, dekorater zidnih površina, operater za izradu nameštaja, trgovac, konobar, mesar, operater u prehrambenoj industriji, vozač motornih vozila, galanterista kože, mehaničar tekstilnih mašina i viniogradar-vinar.

Podsećanja radi, dualno obrazovanje predstavlja model realizacije nastave u sistemu srednjeg stručnog obrazovanja i vaspitanja u kome se kroz teorijsku nastavu u školi i učenje kroz rad kod poslodavca stiču, usavršavaju, odnosno izgrađuju znanja, veštine, sposobnosti i stavovi, u skladu sa standardom kvalifikiacije i planom i programom nastave i učenja.

Poslodavci, koji imaju potvrdu o ispunjenosti uslova za učenje kroz rad i zaključen ugovor, u skladu sa zakonom, mogu da dobiju subvenciju u vidu dela naknada za učenje kroz rad u iznosu do 50% neto iznosa minimalne naknade za učenje kroz rad utvrđene Zakonom, sa pripadajućim doprinosima.

Koliko je velika potreba za osnovnim zanatima govore i nedavno objavljeni oglasi širom Srbije gde pekari, obućari i zavarivači oglašavaju slobodna radna mesta sa platom od 100.000 do 180.000, ali nažalost nema nikoga stručnog ko bi se javio za rad na ovim poslovima.

Najviše pažnje privukao je oglas iz Niša u kojem je pisalo:

Potreban majstor obućar sa iskustvom za rad u servisu. Početna plata 100.000 dinara i dodatno se plaćaju doprinosi. Probni rad traje nedelju dana, koji je takođe plaćen. Nema ovde gazda! Ili si majstor približan meni ili nisi”, kao i oglas šarmantnog gazda Paje, pekara iz Pančeva koji je nudio 160.000 dinara u oglasu:

Rad u dve smene, svaki drugi vikend slobodan i besplatan obrok, a može i dva, po dogovoru. Majstore za burek, javi se„.

Prema objavljenim podacima, osim zanata, trgovinski sektor ima najveću potražnju prema deficitarnim zanimanjima, pre svega u oblasti prodaje, komercijale, marketinga i slično. Takođe je velika potražnja za programerima za mobilne aplikacije gde još uvek nema dovoljno stručne radne snage, a najviše su tražene arhitekte i inženjeri elektrotehnike. Širenjem društvenih mreža i novih načina komunikacije, javila se potreba za novim zanimanjima tako da se sve više traže specijalisti za društvene mreže, kao i stručnjaci za obradu podataka.

foto:/ Freepik.com

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio