Međunarodni dan nestalih – 30. avgust

Crveni krst obeležava 30. avgust kao Međunarodni dan nestalih, i tom prilikom će  volonteri Crvenog krsta Subotica na deljenjem lifleta u centru grada, prolaznicima ukazati na značaj podrške porodicama nestalih lica u nameri da se otkrije njihova sudbina. Od ukupno 35.056 slučajeva nestalih na teritoriji bivše Jugoslavije, a koji su prijavljeni Međunarodnom Komitetu Crvenog krsta, do jula 2024. godine rešeno je 25.323, što znači da još uvek ima 9733 otvorena slučaja. Tokom ove godine, do jula meseca, zatvoreno je 34 slučaja.

Oružani sukobi na prostoru bivše Jugoslavije izazvali su mnoge teške posledice i masovna kršenja ljudskih prava. Crveni krst Srbije poklanja posebnu pažnju rešavanju pitanja nestalih lica u oružanim sukobima, kao humanitarnom pitanju od neprocjenjivog značaja za porodice nestalih lica.

Aktivnosti Službe traženja u vezi nestalih lica na prostorima bivše Jugoslavije CKS je u direktnom kontaktu sa porodicama, otvara zahteve za traženje i otvara

zahteve za uzimanje ante-mortem podataka, dostavlja potvrde o nestanku za lica koja se nalaze u bazi CKS, na direktan upit porodica, a u cilju ostvarivanja prava iz oblasti pravne i socijalne zaštite, kontaktira porodice za odlazak na preuzimanje posmrtnih ostataka.

Ukupno u bazi CKS ima 3.420 predmeta (zahtevi tražilaca koji žive na teritoriji Srbije i koji su pokrenuli traženje u CK), od toga je zatvorenih 2.264 i još aktuelnih 1.156. Služba traženja Crvenog krsta Srbije radi na proveri statusa još 1.156 aktuelna predmeta kroz direktne kontakte sa porodicama ili preko Koordinacionih kancelarija i organizacija Crvenog krsta u gradovima i opštinama, izlascima na teren i prijemom tražilaca u svojim prostorijama.

Od 1.156 otvorenih predmeta 582 su vezana za sukob u Hrvatskoj, 184 za sukob u BiH i 390 za sukob na KiM.

Ovom prilikom pozivamo porodice nestalih lica koje to nisu učinile do sada da otvore zahtev za traženje svojih nestalih i daju krv za DNK analizu, bez čega nema uspešne potrage. Ne zaboravljamo ni nestale iz svojih redova, Dr Andriju Tomanovića, humanitarca i volontera, člana rukovodećih organa nacionalnog društva i Crvenog krsta Kosova i Metohije i Milorada Dejanovića, službenika Crvenog krsta Kačanik, koji su 1999. godine prisilno odvedeni i nestali bez traga i o čijoj sudbini ni dan danas ne znamo ništa – navodi se u saopstenju Crvenog krsta Srbije.

foto:/Freepik.com

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio