Sindikati traže povećanje minimalca za pristojniji život radnika
U pregovorima o visini minimalne zarade, sindokati, poslodavci i Vlada Republike Srbije svake godine prezentuju predloge koliko bi minimalac u narednoj godini trebao da iznosi. Trenutno su zahtevi sindikata da minialna cena zarade bude 61.858 dinara, što odgovara iznosu od 60 odsto prosečne potrošačke korpe. Poslodavci zahtevaju da se minimalna cena rada bude u skladu sa rastom inflacije i BDP-a, prenose beogradski mediji.
Za sada stoji najava da će minimalna cena rada u narednoj godini bili oko 52.000 dinara, međutim sindikalisti navode da bi, prema Zakonu o radu, minimalna zarada zapravo trebala da bude izuzetak, a ne pravilo. Naime, prilikom zasnivanja radnog odnosa sa poslodavcem se može ugovoriti iznos u visini minimalne cene rada, ali samo ukoliko za to postoje opravdani razlozi.
Opravdani razlozi za isplatu minimalne zarade su na neki način poremećeni uslovi poslovanja, s tim što pre donošenja odluke o isplati minimalne zarade, poslodavac mora da obrazloži koji su to uslovi nastali, kao i da sve činjenice dokumentuje finansijskim podacima o trenutnom poslovanju, u odnosu na prethodni period.
Prema Zakonu o radu, minimalna zarada može da se isplaćuje najduže šest meseci, jer je to dovoljan period da se firma reorganizuje. Radnici koji primaju minimalnu zaradu često ne znaju šta taj iznos sve sadrži.
– Zaposleni koji prima minimalnu zaradu na osnovu utvrđene minimalne cene po času u neto iznosu, koja je trenutno 271 dinar, ima pravo i na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu i to za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz, zatim za vreme provedeno na službenom putu u zemlji. Naknada se isplaćuje i za vreme provedeno na službenom putu u inostranstvu, za smeštaj i ishranu za rad i boravak na terenu, a uz minimalac ide i regres za korišćenje godišnjeg odmora. Poslodavac je takože u obavezi da na minimalnu zaradu obračuna i minuli rad, po stopi koja ne može biti manja od 0,4 odsto. Minuli rad se računa za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca, prethodni radni staž se ne računa prilikom obračuna zarade – navode iz Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović izjavio je za Fonet da je predlog Ministarstva finansija da minimalna zarada u 2025. godini bude povećana za osam do 10 odsto za njih apsolutno neprihvatljiv, pa i uvredljiv.
– Čak i ovo povećanje je manje od 52.000 dinara. Mi smo i dalje daleko od minimalne potrošačke korpe, što je trebalo da se izjednači pre tri godine – rekao je Mihajlović i dodao da su predstavnici vlade poručili da, ako imaju novi predlog, s njim izađu u četvrtak u 11 časova.
SSSS traži povećanje minimalne zarade tako da ona iznosi 60 odsto prosečne potrošačke korpe ili prosečne plate, jer bi to zaštitilo i standard najugroženijih radnika.
foto:/ Freepik.com