Drugi dan 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu – Andrej Boka: U želji da sve obezbedimo deci, zaboravimo da im posvetimo pažnju i vreme
Drugog dana 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, juče, 23. septembra u takmičarskom programu izvedene su dve predstave, “Igraj se sa mnom!” Dečjeg pozorišta Subotica i “Praljudi” Pozitivnog pozorišta iz Češke.
Predstava “Igraj se sa mnom!” Dečjeg pozorišta Subotica izvedena je na sceni ovog pozorišta. Ova predstava je mali podsetnik i poziv na igru.
– Poslednjih par godina vodim svoje dve ćerke u pozorište skoro svaki vikend i sa njima sam pratio predstave. Razmišljao sam šta bi bilo zanimljivo za decu, i onda sam u jednom trenutku shvatio šta je tema – posvećenost roditelja. U užurbanom načinu života i u želji da sve obezbedimo deci, zaboravimo da im posvetimo pažnju i vreme. Odatle je krenulo, a posle sam spajao različite motive i napravio osnovnu priču, posle koje smo napisali naraciju. Deca koja gledaju predstavu jako reaguju na humor – poručio je Andrej Boka, reditelj i koautor predstave o nastanku ovog ostvarenja.
Predstava “Praljudi” izvedena je na Sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta Subotica. Ovo ostvarenje vraća nas u vreme kada je čovek još bio pračovek, prikazujući kako se mali čovek postepeno izborio za svoje mesto usred svemoćne prirode.
– Ovo je za mene vrlo fragilna priča, u kojoj je publika blisko povezana s nama od početka do kraja. Reditelj Jiří Šponar bio je inspiran tradicionalnim, iluzionističkim načinom upravljanja lutkama, u kome su glumci sakriveni. Sada kada su sve zastupljenije slobodne i kombinovane lutkarske tehnike, upravo zbog toga je hteo da napravi predstavu stare škole – rekla je glumica Diana Hauptová, i dodala kako je inspiracija za predstavu došla od ranih radova Jevgenija Ibragimova, prošlogodišnjeg dobitnika nagrade za najbolju režiju na 30. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica.
Juče je počelo i Petnaesto izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade, u novoj čitaonici Gradske biblioteke Subotica. Rukovodilac foruma je dr Marijana Prpa Fink, a ovogodišnja tema foruma je “Pokret, slušanje, promena u percepciji pozorišta za decu i mlade”.
U Fondaciji za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš”, otvorena je Studentska izložba festivalskog plakata, Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu.
– Već 15. godina sarađujemo sa Fakultetom primenjenih umetnosti iz Beograda, čiji studenti imaju zadatak u jednom od nastavnih modula da naprave plakat za naš festival. Oni to sjajno rade. Svaka generacija ima svoj stil, a nama starijima je neizmerno zanimljivo da vidimo kako razmišljaju mladi – rekao je Ilija Tatić, direktor Otvorenog univerziteta Subotica, na otvaranju.
Irena Gvozdenović, autorka nagrađenog rada koji se nalazi na ovogodišnjem plakatu festivala, u svom delu prikazala je festivalsku publiku iz perspektive pozornice. Ona se zahvalila na priznanju i istakla da svako može da se pronađe u nekom od prikazanih karaktera u njenom radu. Drugo mesto među najboljim radovima zauzela je Katarina Tolić, a treće Lejla Abdula.
U Galeriji Otvorenog univerziteta, otvorena je izložba u čast dobitnika nagrade za životno delo, “Mali princ” za 2024. godinu – Luke Kecmana i Jaroslava Antonjuka. O radu dvojice umetnika govorio je profesor dr Zoran Đerić, selektor takmičarskog programa festivala, nakon čega su se laureati obratili prisutnim učenicima subotičkih osnovnih škola.
– Svi vi ovde koji ste ovde, ovde svuda, ja sam, s poštovanjem – dvorska luda. Služim kralja luđega od sviju, ali zabranjeno je da se kralju smeju. Zato se smeju meni, dvorskoj beni. A ja – ja se smejem svima jer to je dužnost lude, da joj među ljudima najluđe bude. Pokušaću da za vas zamislim jednu malu, jednu zapravo kraljevsku šalu, po svim propisima i dvorskom ceremonijalu. Ali pre svega – mir, neka se svi ućute, da se čuje kako prolaze minute – recitovao je Luka Kecman, navodeći stihove iz predstave “Plava boja snijega” Grigora Viteza.
– Jako sam srećan što moje predstave igraju u Banjaluci, Mostaru, i drugde. Moje tri predstave igrale su u Subotici i dobijale nagrade za režiju, glumce, muziku, scenografiju. Za mene je velika sreća kada radim za najmlađu publiku. U najmlađoj publici je istina – zaključio je Jaroslav Antonjuk.
U Hotelu Patria predstavljene su knjige “Lutka od vrtića do školske družine: lutkarski priručnik i zbirka” Branke Rudman i “65 godina profesionalnog stvaralaštva – Pozorište lutaka Niš”.
U okviru filmskog programa festivala, u Bioskopu Eurocinema u Subotici prikazan je francuski igrani film “Moj Jaguar”.
foto:/Damir Vujković