Ljubitelji ljutine i ove godine posetili „Chili Festival“ u Malom Radanovcu

Po četvrti put za redom, naselju Mali Radanovac, u subotu, 28. septembra u dvorištu Mesne zajednice održan je “Chili festival”. Loše vreme nije sprečilo Subotičane da i ove godine u velikom broju krenu u potragu za najljućom papričicom, a i brojnim drugim gastronomskim delikatesima koji su se mogli naći na Chili Festivalu.  

Mnogo izlagača, noviteta, vašar sa raznim rukotvorinama i takmičenje “Jedem ljuto”, obeležili su i obogodišnju manifestaciju a sav prikupljen novac od kupona biće doniran u humanitarne svrhe.

Ideja je potekla od više nas zato što se po gradu, a i šire dešavaju nove manifestacije, ali nigde nema čili festivala. Pošto nekoliko nas voli čili paprike, došli smo na ideju da organizujemo festival. Tu smo sada već četvrtu godinu i svake godine smo bogatiji i sa izlagačima i sa posetiocima, iz raznih krajeva Subotice i šire. Ljute paprike baš i nema dovoljno, do skora smo imali izlagača koji se bavio uzgojem čili paprike, ali i on je prošle godine prestao. Suša i mnoge druge stvari prave probleme, potražnje za ljutom paprikom ima, ali teško se ljudi opredele da će se baviti takvim poslom – poručila je ispred organizatora Timea Tripolski, predsednik Saveta Mesne zajednice Mali Radanovac.

Hedvik Čonka Burza proizvodi domaću rakiju, ajvar, čili paprike u medu, kompot i brojne druge gurmanske poslastice.

Hit ove godine je pečena šljiva sa cimetom koja može da se koristi za kolače i razna peciva. Pravimo i razne sokove, salate, godinama pravim ovakve proizvode, jer sam ih nekada delila prijateljima, a sada su me oni nagovorili da krenem i u širu  domaću proizvodnju – poručila je naša sagovornica.

Veliku pažnju privukla je i neobična tezga sa nakitom, tačnije privescima sa čili paprikom.

Na ideju sam došao jer sam često mogao čuti rečenicu: „Ovo jelo nije dovoljno ljuto!“ Pravim ove priveske kako bi svako, kada poželi može sam da zaljuti svoje jelo koliko želi, a osim privezaka, u mojoj ponudi nalaze se i brojni čili sosevi na bazi šljive, sremuša, blitve, paradajza i sličnog povrća – kaže Virag Čaba iz Stare Moravice, koji je zanat je naučio ranih ’90. godina, učeći ga od Meksikanke koju je upoznao radeći u Nemačkoj.

Najmirisnija bila je tezga sa ručno rađenim sapunima.

Svi sapuni su ručni rad. Nije jednostavno raditi ovaj posao, jer postoje sapuni čiji je period sazrevanja više meseci. Ove godine već sam napravila sapune za sledeću godinu. Trudim se da pravim sapune koji će biti lepi i za oči, a ne samo za kožu. Maslinovo ulje, šea puter, kokosovo ulje i kakao puter su osnovni sastojci koji hrane kožu i čine je zdravom – objašnjava Lili Sabo, koja se već dugo godina bavi medicinskim pedikirom i kozmetikom.

foto:/FB/VMSZ Kisradanovac

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio