Na Dan grada Subotice održana svečana sednica Skupštine grada i dodeljena priznanja Počasni građanin i PRO urbe
Nastupom duvačkog orkestra i svečanim podizanjem zastave grada ispred Gradske kuće, danas, 1. septembra započeta je proslava Dana grada, podsećanje na davnu 1779. godinu kada je Subotica dobila status slobodnog kraljevskog grada uvođenjem privilegija. U nastavku svečanosti održana je i svečana sednica Skupštine grada Subotica na kojoj su, između ostalog, odeljena priznanja „Počasni građanin“ i „PRO Urbe“.
Za ovogodišnjeg laureata priznanja “Počasni građanin” koje se dodeljuje za istaknuto i trajno životno delo kojim se doprinosi podizanju ugleda Grada Subotice u zemlji i inostranstvu, na julskoj sednici gradskog parlamenta izglasan je Imre Kern, diplomirani inženjer tehnologije.
– Meni je pripala čast da se zahvalim u ime nagrađenih, hvala svima koji su na ovakav način cenili naš trud i rad za dobrobit svih nas, svako na svom polju delatnosti. Niko od nas koji smo danas tu nikada nije radio radi priznanja, mislim da smo sretni ljudi jer smo bili u mogunćnosti da dajemo nešto, to je velika sreća – izjavio je Imre Kern, dodajući da ostvareni rad ne bi bio moguć bez zalaganja prijatelja, saradnika i porodice.
– Ovo je za mene poseban Dan grada jer sam predložen za počasnog građanina, 32 godine sam na gradskim u državnim funkcijama, uvek sam radio za građane Subotice i zahvalan sam onima koji su mi to omogućili. Nadam se da ću i ubuduće moći da ispoštujem sve zadatke koji se traže od mene“ – poručio je Kern.
Priznanje “Pro urbe” za ovu godinu, koje se dodeljuje za istaknuta dela koja značajno doprinose ugledu Grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrednosti, dodeljeno je Ustanovi kulture „Dečje pozorište Subotica“, Tiboru Pekaru, profesoru violine u penziji i Odeljenju onkologije Opšte bolnice Subotica.
– Hvala Skupštini grada koja je Dečjem pozoruštu odlučila da dodeli ovu, za mene najznačajniju nagradu, zato što smo mi ustanova koja pripada gradu i građanima. Izuzetno smo srećni i ponosni i obećavamo da ćemo nastaviti ovako da radimo, da donosimo dobre rezultate sa svih domaćih i međunarodnih festivala, jer su rezultati merilo same umetnosti. Publici obećavamo da ćemo pripremati sjajne predstave gde će svi moći podjednako da uživaju, na srpskom, mađarskom, hrvatskom i bunjevačkom jeziku – izjavila je Marta Aroksalaši, direktorica Dečjeg pozorišta Subotica, uputivši reči zahvalnosti građanima koji dolaze u pozorište i koji vaspitavaju svoju decu na način da stiču naviku da dolaze u pozorište, kao i vrtićima i školama gde, prema njenim rečima, rade radnici koji neguju potrebu za kulturom kod dece.
– Ovo je najveće priznanje koje jedan rodni grad može da podari za rad koji traje preko 40 godina. Napisao sam nekoliko knjiga, bezbroj članaka i studija i ova nagrada je znak priznanja za moj rad – poručio je čuveni subotički profesor violine, Tibor Pekar.
U ime kolektiva Odeljenja onkologije Opšte bolnice Subotica nagradu je primila dr Dragica Štrbac Čizmarević, onkolog i specijalista interne medicine.
– U ovom svečanom trentku mogu da kažem da smo dobili izuzetnu čast ovim priznanjem, govorim u ime svog odeljenja i kolektiva, to je za nas velika čast, ujedno i znak da treba da budemo još bolji. To je veliki podstrek i zalog za budućnost da se još više razvijamo u okviru naše Opšte bolnice Subotica. Predložili su nas naši pacijenti zajedno za Udruženjem građana „Jedna uz drugu“, što je nama posebna čast i najvažnije, jer pacijenti znaju šta mi njima značimo, a i oni nama – rekla je dr Štrbac Čizmarević.
Prisutnim gostima i dobitnicima nagrada u Velikoj većnici Gradske kuće obratio se i gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić koji je poručio da će u naredne četiri godine najviše energije biti usmereno na privlačenje domaćih i stranih investicija, širenje privrede i Slobodne zone Subotica, očuvanje postojećih i otvaranje novih slobodnih radnih mesta, kao i smanjenja nezapslesnosti.
– Jedan od najznačajnijih projekata za naš grad, a i za zemlju je rekonstrukcija i modrenizacija deonice državne pruge od Novog Sada do državne granice sa Mađarskom kod Kelebije, kao deo projekta brze pruge Beograd – Budimpešta. Ovaj projekat uvodi u naš grad u 21. vek – istakao je gradonačelnik Bakić u toku svečane sednice Skupštine grada Subotica, dodajući da se u okviru projekta završava i rekonstrukcija Železničke stanice u našem gradu.
– Za sve građane Subotice, najznačajniji projekat je i „Čista Srbija“, najveće ulaganje u kanalizacionu infrastrukturu u poslednjih nekoliko decenija. Kroz ovaj projekat Subotica, Bajmok i Čantavir će dobiti 110 km kanalizacione mreže i dva nova prečistača otpadnih voda – rekao je Bakić, navodeći da će novine dovesti do kvalitetnijeg životnog standarda građana.
Gradonačelnik Subotice je napomenu da su u planu i realizacija projekta sanacije i rekultivacije gradske nesanitarne deponije „Aleksandrovačka bara“, izgradnja gradskih saobraćajnica, rekonstrukcija Opšte bolnice Subotica, izgradnja ambulante Doma zdravlja na Paliću, kao i završetak dogradnje dva vrtića i centralne kuhinje u Predškolskoj ustanovi „Naša radost“.
– Završena je rekonstrukcija, adaptacija i dogradnja kao i opremanje formirane funkcionalne celine I zgrade subotičkog Narodnog pozorišta koja obuhvata ceo objekat, izuzev koncertne dvorane koja je sama po sebi funkcionalna celina II. Do 15. septembra dobićemo upotrebnu dozvolu za prvu funkcionalnu celinu – poručio je Bakić, dodajući da će u narednom periodu centar Subotice dobiti novi izgled uređenjem pešačke zone, a nastaviće se i podsticaj školskog sporta i klubova gde će građani i sportisti, osim obnovljenog Gradskog stadiona, dobiti i novu sportsku halu sa minimum 4.500 mesta, na površini od 30.000 kvadratnih metara, kao i ledenu dvoranu, sve to na prostoru bivše kasarne na Segedinskom putu.
Predsednik Skupštine grada, Daniel Đivanović govorio je o sticanju statusa slobodnog kraljevskog grada i drugim istorijskim činjenicama.
„Zadatak i obaveza svih nas jeste da zajedničkim radom i mudrošću oblikujemo opšte dobro naše zajednice. Razvoj grada zahteva zajedničko delovanje svih donosioca odluka, međusobno uvažavanje političkih partnera i siguran sam da ćemo odlično sarađivati vodeći se interesima svih građana i zajedno i predano raditi na projektima za opšte dobro našeg grada“ – istakao je Đivanović.
Dan grada Subotica slavi u znak sećanja na 1779. godinu kada je austro-ugarska carica Marija Terezija proglasila Suboticu slobodnim kraljevskim gradom. Za ovu važnu odluku, istoričari navode da su Subotičani carici poklonili pet hiljada zlatnika i platili otkup 166.666 forinti. Status slobodnog kraljevskog grada doneo je Subotici veću autonomiju, a od te godine počinje i planski i ubrzaniji razvoj grada.
foto i video:/LovaLova portal