Odeljenju onkologije Opšte bolnice Subotica dodeljeno priznanje „Pro urbe“
Svečanom sednicom Skupštine grada je obeležen Dan grada Subotice, koji se slavi u spomen na 1. septembar 1779. godine, kada je Poveljom Marije Terezije dobijen status „slobodnog kraljevskog grada“. Na svečanoj sednici priznanje „Pro urbe“ dobilo je i Odeljenje onkologije Opšte bolnice Subotica.
Odeljenje onkologije osnovano je pre 60 godina, davne 1964. godine. Bilo je smešteno u prostorijama paviljona nekadašnjeg Odeljenja za rentgenologiju, podignutog 1957. godine. U ovom paviljonu je tada postojao Odsek za rentgenološku dijagnostiku i Odsek za radioterapiju bolesnika operisanih od malignih tumora, Služba za rano otkrivanje raka te Služba za statističku obradu podataka obolelih.
U analima istorije zdravstva našeg grada upisana je Dr Marcela Jagić, radiolog (1945-1965) kao osnivač Odeljenja za radiološku dijagnostiku i radioterapiju te osnivač Dispanzera za onkologiju sa patronažnom službom. U tom periodu počinje primena hemioterapije i razvoj onkologije.
Načelnici na Onkologiji koji su nastavili razvojni put, koji je trasirala Dr Marcela Jagić su Dr Alfred Lesmajster (1964-1975), Dr Marija Taracki (1975-1991), Dr Marija Klajn Laslo (1991-1992), Dr Marija Takač Kučera (1992-2008), Dr Ilona Černetić (2008-2015) i Dr Dragica Štrbac Čizmarević (2015- ).
Danas Odeljenje onkologije raspolaže sa 30 postelja, Dnevna bolnica onkologije ima 9 terapijskih fotelja i 2 ležaja. Rade dve onkološke ambulante.
Trenutno rade 3 lekara (internisti-onkolozi), 1 lekar opšte medicine na odeljenju, 2 lekara na specijalizaciji iz internističke onkologije i 2 lekara na specijalizaciji iz interne medicine. Na odeljenju onkologije radi 21 medicinska sestra-tehničar, 6 medicinskih sestara u Dnevnoj bolnici i 2 medicinske sestre u onkološkoj ambulanti.
Odeljenje onkologije karakteriše visoko profesionalni rad koji se zasniva na domaćim vodičima dobre kliničke prakse i evropskim preporukama u skladu sa indikacijama za lečenje malignih bolesti u Republici Srbiji, što lečenje danas čini mnogo uspešnijim.
Odeljenje Onkologije učestvovalo je u više domaćih i internacionalnih projekata koji su imali za cilj rano otkrivanje simptoma i znakova malignih bolesti (deo Nacionalnog skrining programa za rano otkrivanje karcinoma dojke, grlića materice i debelog creva koji se sprovodi od 2013. godine), jačanje psihološke podrške onkološkim pacijentima, približavanje onkološke terapije pacijentima u pogledu značaja i efikasnosti terapije koju primaju i zbrinjavanje nuspojava.
Primenjuje se citostatska terapija za sve lokalizacije malignih tumora, te inovativna biološka terapija.
Odluka za lečenje onkoloških pacijenata donosi se isključivo multidisciplinarno na osnovu mišljenja konzilijuma lekara u OB Subotica koji su osnovani 2015. u saradnji sa Institutom za onkologiju Vojvodine Sremska Kamenica i drugim tercijernim ustanovama. U dijagnostici, lečenju i rehabilitaciju onkoloških pacijenata učestvuju gotovo svi lekari Opšte bolnice Subotica bez čije podrške naš rad ne bi bio moguć.
Zbog očekivanog porasta broja obolelih te primene novih inovatnih lekova predviđa se i povećanje usluga kako specifične onkološke terapije, tako i zbrinjavanja komplikacija bolesti i lečenja tzv. palijativnog zbrinjavanja što za zaposlene predstavlja veliki izazov i obavezu da se besprekorno urade svi zadaci.
Veliki pomak u poboljšanju uslova rada učinjen je 2023. godine otvaranjem savremenog centralnog rastvaranja citostatika i bioloških lekova zahvaljujući angažovanju Uprave Opšte bolnica Subotica i Pokrajinskog Ministarstva zdravlja.
Timskim samopregornim radom svi zaposleni na Odeljenju onkologije pristupaju pacijentima od samog početka njihove bolesti, potom kroz njihovo ponekad iscrpljujeće lečenje obuhvatajući potrebe pacijenata u medicinskom, emocionalnom i socijalnom aspektu.
Nakon završenog onkološkog lečenja pacijenti ostaju i dalje pod patronatom onkološke službe kao deo velike porodice koja im pruža sigurnost i zaštitu.
Udruženje pacijenata lečenih i obolelih od karcinoma dojke „Jedna uz drugu“osnovano 2021. godine u Subotici višestruko pomaže odeljenju u ostvarivanju zajedničih ciljeva prevencije, lečenja i rehabilitacije onkoloških pacijenta. Ovo udruženje zajedno sa drugim pacijentima predložilo je kolektiv Onkologije za prestižnu „Pro urbe“ nagradu koja je uručena od strane Skupštine grada Subotica 1. septembra.
“Nagrada je velika čast za nas i Opštu bolnicu Subotica u okviru koje funkcionišemo. Dobili smo vetar u leđa da budemo još bolji i da se dalje razvijamo zajedno sa svim segmentima delovanja Opšte bolnice Subotica” – poručuje kolektiv Onkološkog odeljenja Opšte Bolnice Subotica.
foto:/Opšta bolnica Subotica