Ponovna iritacija hlorom u SRC „Prozivka“
Nakon treninga plivanja u Sportsko rekreativnom centru „Prozivka“, u četvrtak, 19. septembra, devetoro mališana moralo da potraži medicinsku pomoć u Opštoj bolnici Subotica, usled problema sa disanjem. Roditelji dece tvrde da su respiratorni problemi nastali zbog iritacije hlorom iz bazenske vode, dok nadležni u preduzeću JKP „Stadion“ tvrde da je inspekcija tog dana dva puta kontrolisala i utvrdila ispravnost vode u bazenu.
Problem je nastao neposredno nakon jutarnjeg treninga, kada je devetoro dece, članova Plivačkog kluba „Spartak“ iz Subotice osetilo prve respiratorne probleme, poput gušenja, teškoća pri disanju, a kod pojedinih su se javili i kašalj i crvenilo u grlu, poručuju doktori subotičke bolnice, a prenose brojni mediji. Dvoje dece pregledano je ambulantno, a sedmoro je pomoć zatražilo na Hitnom prijemu u Opštoj bolnici Subotica. Deca su ubrzo stabilizovana i otpuštena iz bolnice sa urednim vitalnim parametrima, a jedno dete imalo je izražene simptome astme i zadržano je na daljem lečenju.
Kako je izgledao jutarnji trening i kada su počeli problemi, priča Vladan Konjević, trener u Plivačkom klubu Spartak.
– To je bio četvrtak, mi smo toga dana imali redovni trening, kao i prethodnih dana. Trening moje grupe je bio od 7 do 9 časova, moj kolega je sa svojom grupom radio uz mene, a treći kolega je počeo trening od 7:30 časova. Bazen je delovao normalno, kao i svaki drugi dan, građani su plivali od 6 ujutu, spasioci su bili na svojim pozicijama, ništa nije ukazivalo na to da možda postoji neki problem. Popodne sam ponovo išao na bazen da odradim trening sa drugom grupom, pre toga sam imao i privatan čas. Nakon treninga, kada sam pogledao svoj telefon, video sam da roditelji pišu po grupama da su im deca bila u bolnici i da su neka čak i zadržana radi terapije. Mi plivači ranije nismo imali problema, ali znate i sami da je pre dve godine bila slična situacija sa vaterpolistima – objašnjava Konjević i podseća na slučaj koji se dogodio u novembru 2022.godine.
Tom prilikom, takođe usled iritacije hlorom na bazenu SRC „Prozivka“, dvanaest mladih vaterpolista moralo je da zatraži medicinsku pomoć, a klinička slika bila je slična – gušenje, kašalj, crvenilo i teškoće pri disanju.
– Niko nas ni na šta nije upozorio, bazen je toga dana radio kao i svaki drugi dan. Koliko ja znam, nikakvu konkretnu informaciju nismo imali da se bazen ne sme koristiti. Mi čitavo prepodne imamo termine, svi treneri iz našeg ili drugog kluba imaju treninge, do otprilike 10 časova. Za decu iz druzgog kluba ne znam da li su se obraćala za medicinku pomoć, deca iz naše tri takmičarske grupe su zadržana u bolnici. Ovo se već dešavalo i mislim da je nedopustivo, jer je se radi o zdravlju dece. Ovo više nije slučajnost. Niko ne sme da dozvoli da se ovakvi propusti dešavaju. Kao neko ko tamo radi i ko je isto ugrožen, smatram da je ovo nedopustivo i frustriran sam zbog svega ovoga jer su u pitanju deca. Činjenica je da nešto jeste problem, čim je toliko dece toga dana završilo u bolnici – upozorava trener Plivačkog kluba „Spartak“, Vladan Konjević.
Istoga dana, JKP Stadion Subotica objavilo je saopštenje oko tvrdnji roditelja da su se deca otrovala hlorom, posle treninga na bazenu Prozivka.
– Obaveštavamo javnost da su dana 19.09.2024. godine, svi elementi sistema u objektu SRC „Prozivka“ bili tehnički ispravni i u skladu sa propisima. Nisu zabeležene nikakve nepravilnosti u sanitarnom tretamanu vode u bazenima, a filteri i ventilacioni sistem su besprekorno funkcionisali, što možemo potkrepiti relevantnom dokumentacijom.
Naime, objekat je tog dana otvoren u 6 časova, kada su rekreativci nesmetano koristili bazene. U 6:40 časova predstavnici Zavoda za javno zdravlje Subotica su, prema zakonskoj proceduri, obavili redovno uzorkovanje vode, pri čemu su svi parametri vode, uključujući nivo hlora, bili u okviru dozvoljenih vrednosti.
Tom prilikom, predstavnici Zavoda za javno zdravlje Subotica nisu uočili nikakve neperavilnosti, niti su pristigle bilo kakve pritužbe od strane građana. U 7:30 časova su započeli treninzi, pri čemu su dva kluba istovremeno koristila bazen. Tokom celog dana, pa sve do kraja radnog vremena, bazen je bio u funkciji, a ni tada nije bilo prijava niti bilo kakvih problema.
Oko 17 časova, istog dana, sprovedena je vanredna kontrola, po Zahtevu Pokrajinske sanitarne inspekcije, uz prisustvo Predstavnika Zavoda za javno zdravlje Subotica i ovlašćenog uzorkivača.
Tom prilikom je utvđeno, da su svi parametri vode bili unutar propisanih vrednosti, u skladu sa važećim Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti bazenskih voda, dok rezultate bakteriološke analize očekujemo početkom nedelje.
Ni u jednom trenutku nije bilo naznaka da postoji bilo kakav problem sa funkcionisanjem bazena ili kvalitetom vode, što potvrđuju zapisnici kontrolnih instiucija.
JKP-u Stadion Subotica zvanično nije stiglo nikakvo obaveštenje, da je došlo do neprijatnih zdravstvenih tegoba, koje su korisnici bazena iskusili. Posvećeni smo preduzimanju svih mera kako bi naš objekat i dalje ostao sigurno i prijatno mesto za sve korisnike – navodi se u saopštenju JKP Stadion Subotica.
Roditelji dece navode da su o ovom incidentu obavešteni policija i tužilaštvo, a najavljuju i tužbu protiv JKP „Stadion“ Subotica.
– Definitivno je da je u tom momentu postojao neki problem sa vodom ili sa vazduhom na bazenu, jer ta deca ne bi završila u bolnici na inhalacijama i na kiseoniku da toga nije bilo. JKP „Stadion“ to sve negira za sada, ali ćemo u narednim danima da vidimo kakvi će biti sledeći koraci tužilaštva i advokata. Deta je sada otpušteno sa dijagnozom astme, koju nije imalo. Sada imamo ozbiljan problem koji moramo da lečimo, koristimo neke inhalacije koje dete od 11 godina ne bi trebalo da koristi. U otpusnoj listi je navedeno da je slučaj prouzrokovan većom koncentracijom hlora, nakon dalje kontrole videćemo da li uopše može da nastavi sa plivanjem. Mi želimo da stanemo na kraj ovome. Planiramo da ispitamo celu situaciju sa tužilaštvom i da tužimo JKP „Stadion“ za oštećenja naše dece. Njihovi nalazi vode kažu da je voda bila ispravna, ali to ćemo da vidimo u narednim koracima. Definitivno je činjenica da je isparenje hlora u tom momentu bilo veće nego što bi smelo da bude čim su se deca otrovala i završila u bolnici – istakao je za medije Slobodan Ivković, dečakov otac.
Slične probleme kod svog deteta, uočila je i Milka Kričković, majka dvanaestogodišnjeg Aleksandra.
– Dete je došlo kući sa problemima kašlja, nismo ni planirali da ga pošaljemo u školu. Kada sam došla kući odveli smo ga u dispanzer gde ga je doktorica pregledala i rekla da se odmah javimo u bolnicu. Dete je stavljeno na kiseonik, dobio je terapiju, tamo smo prenoćili, a sutradan su nas pustili. Niko od nadležnih se nije oglasio, niko nam se nije obratio, niko se nije izvinio, niko neće da prizna grešku, a evidentvo je da ona postoji. Nakon pregleda doktora, mom detetu je rečeno da ne može da pliva narednih mesec dana, nakon toga idemo na kontrole da se izmeri kapacitet pluća, i da vidimo da li će on moći da nastavi da pliva – poručila je Kričković, koja takođe planira da ceo slučaj prijavi tužilaštvu.
foto:/LovaLova portal