U Gradskom muzeju Subotica otvorena stalna etnološka postavka „Putovanje kroz vreme“
U sklopu manifestacija koje su posvećene obeležavanju Dana grada, u Gradskom muzeju Subotica otvorena je stalna etnološka postavka, treća po redu otkako je pre 16 godina muzej preseljen u novi prostor. Autor postavke je etnolog dr Arpad Pap, viši kustos subotičkog muzeja, uz saradnju sa kolegom pripravnikom Andorom Horvatom.
Postavka je realizovana u saradnjim sa Udruženjem muzeologa Mađarske i njihovog programa „Genius“, Ministarstva kulture i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu Republike Srbije.
– Na izložbi se može videti preko 1.500 eksponata u više od 30 tematskih okvira, koji su složeni po kontekstu, poput muškog i ženskog gledanja na protok vremena, muškog i ženskog posla, ekonomskih uslova, političkih uslova, svega onoga što čini razvoj društva u ovom peirodu. To je hrabar poduhvat, koji nije završen jer mi i kao stručnjaci i kao posetioci možemo još da je dopunimo u želji da damo odgovore na sva ona pitanja koja su sa početka 19. veka postavili naši preci, ko smo, gde nas ima, i šta je ono što je samo naše“ – izjavio je Bogdan Šekarić, etnolog, muzejski savetnik Muzeja Vojvodine u Novom Sadu.
– Mi smo grad koji je vekovima oblikovalo nekoliko velikih etničkih grupa, on je višenacionalan i višekonfesionalan, važno nam je bilo da predstavimo one zajedničke tačke koje mogu da ga prezentuju iz etnološkog aspekta i koje su istovremeno i polazište za dalja istraživanja – rekao je autor izložbe, dr Arpad Pap uz objašnjenje da postavka obuhvata period od 18. veka do skorije istorije od pre 60 godina, pa se u vitrinama mogu videti i predmeti korišćeni za izradu pletiva poput razboja i preslica, ali i modernije dečije igračke od plastike.
Postavka „Putovanje kroz vreme“ sadrži i odeljak u kojem se mogu videti i brojni predmeti koji oslikavaju odnos prema školstvu, a tu su i segmenti privatnog života, poput brojnih nošnji i raznih starih predmeta koje su građani muzeju predali na čuvanje, a koji imaju istorijski ili etnološki značaj za naš grad.
Izložbu su otvorili dr Lajoš Kemeči, generalni direktor Etnografskog muzeja u Budimpešti, Bogdan Šekarić, etnolog, muzejski savetnik Muzeja Vojvodine u Novom Sadu, Zoltan Kudlik, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu i Čila Goli, zamenica gradonačelnika Subotice.
foto:/LovaLova portal