Na Paliću održan treći Kongres ruralnog turizma
Turistička organizacija Vojvodine i Centar za ruralni razvoj Vojvodine, uz podršku Ministarstva turizma i omladine, Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, Garancijskog i Razvojnog fonda AP Vojvodine organizovali su Kongres ruralnog turizma Vojvodine pod nazivom “Ej, salaši na severu Bačke” koji je na Paliću trajao od 9. do 11. oktobra. Kongres je organizovan u prostoru “Eko centra” na Paliću, uz obilazak somborskih i subotičkih salaša.
Prema rečima organizatora, Kongres je bio jedinstvena prilika za upoznavanje sa ključnim aspektima ruralnog turizma, načinima kako unaprediti poslovanje, iskoristiti potencijale i bpromovisati ovaj važan segment turizma. Brojni stručnjaci iz različitih oblasti pružili su uvid u važnost zakonskih regulativa, kao i nove trendove i prakse u ovoj oblasti.
– Palić je kada pričamo o posećenosti izuzetno značajna destinacija i upravo to je razlog zašto organizujemo treću sekciju kongresa ruralnog turizma, jer se veliki broj proužaoca uluga iz oblasti ruralnog turizma nalazi ovde na Paliću. Krajem prošle godine izdali smo priručnik za ruralni turizam koji je u skladu sa novim propisima. Takođe, znate da je država izdvojila sredstva u aprlilu za slaše u iznosu od 25.000 evra i svi oni koji ulože 2.500 evra imaju priliku da dobiju ova sredstva. Kada pričamo o ruralnom turizmu, mi imamo autentične objekte kao što su slaši i čarde, u prethodnoj kampanji „Vojvođanski ručak“ koja je obuhvatala autentične objekte, promovisali smo ne samo bogatu vojvođansku gastronomiju koja svakako jeste deo ruralnog turizma, nego i celokupnu destinaciju Palić – istakla je Nataša Pavlović, direktorka Turističke organizacije Vojvodine, dodajući da se uz pomoć e-turiste može reći da procenat ruralnog turizma u Srbiji uzima oko 25 odsto.
Trećem Kongresu ruralnog turizma prisustvovao je i Nenad Ivanišević, sekretar pokrajinskog Sekretarijata za privredu i turizam.
– Pokrajinski Sekretarijat je na osnovu konkursa za subvencije turističkih smeštaja preko 500 miliona dinara prethodne četiri godine izdvojio za podršku smestajnih kapaciteta u takozvanim ruralnim područjima i primećujemo sve veći interes gostiju za boravak u ruralnim područjima. Pripremamo u predlogu budžeta znatno veća sredstva u odnosu na budžet koji je bio prethodne godine, 50% više sredstava za podršku smeštajnim kapacitetima, gde ćemo težište staviti na razvoju kapaciteta koji se nalaze u nerazvijenim opštinama treće i četvrte kategorije, sa težištem da razvijamo smeštajne kapacitete. Danas u Vojvodini nemamo dovoljno smeštajnih kapaciteta ni u gradovima, a ovaj Kongres ima za cilj da decentralizuje kongresnu scenu Srbije, ne mora sve da bude u Beogradu, Zlatiboru i Vrnjačkoj banji. Drago mi je što se u Subotici u samom centru gradi novi hotel, to će svakako poboljšati mogućnost da se organizuju kongresi, ali mi moramo sebi postaviti dva zadatka, osim povećanja sredstava za pomoć smeštajnim kapacitetima, zajedno sa Prirodno-matematičkim fakultetom moramo definišemo sta je salaš. Mi danas nemamo definiciju šta je salaš, mnogi objekti se nazivaju salašima. Salaše moramo da definišemo i da ih potom razvijamo – poručio je Ivanišević, dodajući da se u Vojvodini trenutno nalazi oko objekata koji se mogu podvesti pod turističke objekte koji se nalaze u ruralnim sredinama.
Poseban fokus na Kongresu ruralnog turizma stavljen je i na promociju ruralnih destinacija i proizvoda, kako bi se privukao veći broj turista i podigla svest o bogatstvu i raznovrsnosti ruralnog turizma u Vojvodini.
foto:/LovaLova portal