Obeleženo 80 godina od oslobođenja Subotice od fašizma
Polaganjem venaca na Spomenik žrtvama fašizma i na spomen-kompleks palim crvenoarmejcima juče, 10. oktobar obeležen je Dan oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu. Vence su na Spomenik žrtvama fašizma položili brojni gradski zaničnici i delegacije lokalne samouprave i Gradskog odbora SUBNOR-a.
Subotica je od fašizma u Drugom svetskom ratu oslobođena 10. oktobra 1944. godine. Toga dana, u žestokom okršaju na Železničkoj stanici smrtno je ranjen hrabri komandant Subotičkog partizanskog odreda Jovan Mikić Spartak. Prema rečima Stevana Bakića, gradonačelnika Subotice, u Drugom svetskom ratu stradalo je više od 7.000 građana Subotice.
– Poštujući slavnu i herojsku borbu rodoljuba i antifašista, čiji su najviši ideali bili sloboda, ravnopravnost svih naroda i njihovo pravo da budu svoji na svome, naša je obaveza da odamo počast žrtvama koje su u temelje naše slobode ugradili svoje živote i položimo vence na njihove grobove. Svi koji su bili deo te velike borbe i velike pobede pravde, slobode i čovečnosti, zaslužuju, kako je neko to već rekao, večnu zahvalnost, iskreno divljenje i najdublje poštovanje – istakao je Bakić i dodao da je Srbija ostala zapamćena po jakom antifašističkom pokretu i činjenici da je naša zemmlja bila deo globalne antifašističke koalicije, rame uz rame sa silama pobednicama.
Bakić je napomenuo da obeležavanjem desetog oktobra čuvamo i uspomenu na značaj pobede nad fašizmom i dodao da je od izuzetnog značaja da i naši mladi sugrađani formiraju zdrav i kritički stav prema tom istorijskom događaju, kroz sagledavanje njegovog realnog značaja.
– Mlade generacije koje dolaze trebalo bi da znaju koliko su naši slavni preci skupo platili pobedu nad fašizmom, da što bolje razumeju i sagledaju našu prošlost i shvate da zlo ne poznaje granice – rekao je gradonačelnik Subotice.
Prisutnima na komemorativnom skupu kod Spomenika žrtvama fašizma obratio se i Aleksandar Toković, predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Subotica.
– Ovo je veličanstven dan za Suboticu, 80 godina slobode, oni koji su najviše zaslužili su žrtve, više od 7.000 ljudi je dalo život za slobodu grada i zemlje: Ove godine napravili smo i literarni konkrus, jer smatramo da je akcenat na mladim generacijama koje moraju da cene slobodu i da znaju šta ona znači u nemirnom okruženju. Imali smo lep odziv, pisali su se poezija i proza i ponosni smo na to kako su mladi prihvatili taj izazov – izjavio je Toković.
Venac na Spomenik žrtvama fašizma položio je i načelnik Severnobačklog upravnog okruga, Bojan Šoralov, delegacije SUBNOR-a iz više gradova i opština Vojvodine, delegacija Jevrejske opštine Subotica i delegacije brojnih udruženja, političkih partija, stranaka i nevladinih organizacija.
foto:/LovaLova Subotica