Potpisan trojni sporazum o finansiranju psihofizičkog testiranja budućih vaspitača
Pokrajinski sekretar za privredu i turizam Dr Nenad Ivanišević, direktorka pokrajinske kancelarije Nacionalne službe za zapošljavanje Snežana Sedlar i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Arpad Fremond su juče, 24. oktobra potpisali sporazum o finansiranju obaveznog psihofizičkog testiranja kandidata za posao vaspitača, nastavnika i drugog nastavnog i nenastavnog osoblja na mađarskom jeziku.
Na inicijativu Mađarskog nacionalnog saveta, a u saradnji sa Društvom psihologa Srbije testiranje pri zapošljavanju vojvođanskih nastavnika od 2012. godine se sprovodi i na mađarskom jeziku. Pravni okvir se obezbeđuje trojnim ugovorom sklopljen između Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam i Nacionalne službe za zapošljavanje.
– Ovim sporazumom značajno unapređujemo proces zapošljavanja mađarskih stručnjaka u obrazovnim ustanovama i tako doprinosimo obrazovanju na mađarskom jeziku u Srbiji i povećanju broja učitelja i nastavnika, pripadnika mađarske nacionalne zajednice u obrazovnim ustanovama. Potpisivanje ovog sporazuma temelj je za sprovođenje psihološke procene kandidata za rad u obrazovnim ustanovama na mađarskom jeziku i to je korak ka jednakosti i ostvarivanju prava svih građana – istakao je predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Arpad Fremond i dodao da, iako se ovaj trojni dogovor realizuje već desetak godina, njegova važnost ne bledi jer je izuzetno važno da budući pedagozi psihološku procenu prođu na svom maternjem jeziku, što je omogućeno i zakonom.
Prema njegovim rečima, na ovaj način svi potpisnici sporazuma, doprinose izgradnji sistema koji je inkluzivan za sve.
– Jedino Mađarski nacionalni savet koristi ovu mogućnost da oni koji to žele, na svom maternjem jeziku urade psihološku procenu za zapošljavanje koja se sprovodi u okviru nacionalne službe. Putem javnih nabavkih angažujemo sertifikovane prevodioce i psihologe, koji odlično znaju i mađarski i srpski jezik. Pokazalo se da za to ima zainteresovanih i da dobro funkcioniše – rekla je Snežana Sedlar, direktorka pokrajinske kancelarije Nacionalne službe za zapošljavanje, iznevši podatak da je u tekućoj godini stopa nezaposlenih na rekordno niskom nivou.
U Srbiji ona iznosi 8,2 odsto, a gledajući samo u Pokrajinu Vojvodinu ona je 7,6 odsto, što znači da trenutno oko 70 hiljada ljudi aktivno traži posao.
Predmetno psihofizičko testiranje je dugi niz godina bio organizovano samo na srpskom jeziku. Testiranje koje se odvija na mađarskom jeziku uzima u obzir posebnosti mađarskog jezika i kulture i sastoji se iz neverbalnog testa inteligencije, testa ličnosti i razgovora na mađarskom jeziku.
Pokrajinski sekretar dr Nenad Ivanišević ponovno je naglasio da odnosi između srpskog i mađarskog naroda u Srbiji nikada nisu bili bolji, baš kao i odnosi između Srbije i Mađarske, odnosno međunacionani odnosi na teritoriji autonomne pokrajine Vojvodine.
– Rezultat toga su i ovakvi sporazumi i zahvalan sam Mađarskom nacionalnom savetu što aktivno učestvuje u kreiranju ovako dobre atmosfere. Ovim sporazumom pokazujemo da je Srbija zemlja ravnopravnih ljudi, i da svoja prava ostvarujete na svom nacionalnom jeziku, i da se sami izjašnjavate kako ćete to pravo da ostvarite – poručio je Ivanišević i pozvao i ostale nacionalne savete da se pridruže istoj inicijativi, jer će na taj način omogućiti da i pripadnici drugih nacionalnih zajednica ostvare pravo, koje je jako važno, na svom maternjem jeziku.
foto:/LovaLova radio