Predsednik Srbije posetio subotičku Železničku stanicu – “Novoizgrađena deonica brze pruge od Novog Sada do Subotice biti otvorena 24. novembra” – FOTO
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je danas, 3. oktobra rekonstruisanu Železničku stanicu u Subotici, u sklopu testiranja novoizgrađene deonice brze pruge od Novog Sada do Subotice. Tom prilikom predsednik Vučić je obišao završne radove na zgradi subotičke Železničke stanice i najavio da se njeno otvaranje očekuje 24. novembra, godinu dana pre očekivanog roka.
Tokom testiranja pruge, u vozu nemačke železnice doputovali su i ministar građevinarstva Goran Vesić, predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, kineski ambasador u Srbiji Li Ming, i predsednikova supruga Tamara Vučić.
Vučić je, tim povodom, rekao da će se kada bude otvorena, prugom od Beograda do Subotice stizati za samo sat i 10 minuta i da će voz dostizati brzinu od 200 kilometara na sat. Prema njegovim rečima, izgradnja brze pruge od Novog Sada do Subotice predstavlja velika stvar za čitavu Srbiju, a očekuje se da će Mađarska svoj deo pruge završiti za dve godine, kada će se od Beograda do Budimpešte putovati dva sata i 40 minuta.
– Mi smo danas prešli 108,1 kilometar novoizgrađene pruge koja je završena godinu dana pre roka. Čisto i uredno deluje, mnogo lepo izgleda, 40 miliona evra smo uložili. Ali imam i veliku primedbu na ovu stanicu, zbog čega ona neće biti otvorena u roku od pet do šest dana. Natpisi na informativnim tablama na stanici su na srpskom i engleskom jeziku, ali nedostaje mađarski jezik. Stanica se neće otvoriti dok ne budu natpisi i na mađarskom jeziku. Prvo će da stoji natpis na srpskom, pa na mađarskom, pa onda na engleskom jeziku, jer nam je ovde mađarski jezik važniji od engleskog – naglasio je predsednik Srbije.
Vučić je naveo i da se, nakon povezivanja sa Budimpeštom, očekuje i dalje povezivanje železnice, preko Niša do Soluna, kao i do Istanbula, ali da je za to potrebno da se obezbedi novac, a najavljen je i razgovor sa Li Mingom, ambasadorom Kine u Srbiji, oko izgradnje banatske pruge od Pančeva do Subotice.
– Našem prijatelju Li Mingu, rekao sam da treba da rešimo pitanje finansiranja banatske pruge od Pančeva preko Opova, Zrenjanina, Miloševa pa ćemo da produžimo do Kikinde, ali i da skrenemo kod Čoke prema Subotici. Time bismo spojili Severnu Bačku i Srednji Banat sa Beogradom, sa Južnim Banatom i Beogradom. I nije nam to ni preskupo, imajući u vidu stanje naših javnih finansija. Voz od Novog Sada do Subotice ide 200 kilometara na sat zato što su ovu prugu bolje radili, nego čak Beograd-Novi Sad, nećete čuti buku – objasnio je Vučić i dodao da na 80 kilometara pruge razvija brzina od 200 kilometara na sat, a na svega 28 km se ide sporije.
Prema njegovim rečima, u subotičku Železničku stanicu uloženo je 55 miliona dolara, a osim naše, urađeno je još i 11 stanica – Novi Sad, Sajlovo, Rumenka, Kisač, Zmajevo, Stepanovićevo, Vrbas, Mali Iđoš, Žednik, Bačka Topola i Naumovićevo.
U obraćanju novinarima, Vučić je podvukao i da je brza pruga važna, kako za Suboticu, tako i za Mađare koji žive u Srbiji.
– Uredili smo sa Mađarima da se ne staje na granici, nego da budu i jedni i drugi carinici u Beogradu i Budimpešti. To je naš bilateralni dogovor sa Mađarima, koji su Evropljani prihvatili. Nema čekanja, jurimo preko granice i to je to. Napravićemo veliku proslavu 24. novembra. Verujem da će nam se pridružiti i mađarski premijer Viktor Orbano. Zajednički smo ovo dogovarali, red je da zajednički proslavimo. Doći će nam i ministar velike vlade Narodne Republike Kine ovde da zajedno sa nama ovaj uspeh proslavi. Dakle, 24. novembra spremajte se da iz Beograda do Subotice stignete za sat i deset – poručio je predsednik Vučić.
Komentarišući izjavu Balinta Pastora, predsednika Saveza vojvođanskih Mađara da se protivi uvođenju obaveznog vojnog roka jer će to dovesti do iseljavanja Mađara, Aleksandar Vučić je naglasio da je cilj da Mađari ostanu da žive u Srbiji i da će Pastora prvom prilikom pozvati na razgovor.
Kada su u pitanju protesti poljoprivrednika i prosvetara, predsednik Srbije poručio je da je razgovor najbolje rešenje kada postoji neko nezadovoljstvo i da je njegova filozofija da nikada neće da trpi grupe za pritisak, te da se nada da će i prosvetari i poljoprivrednici koji su ovih dana protestovali na kraju biti suštinski zadovoljni, kao i da nikada nije, niti će da donosi odluke pod pritiscima sa ulica.
foto:/LovaLova portal