Udžbenici srpskog jezika i matematike za učenike iz romskih i socijalno ugroženih porodica.

Grad Subotica, Sekretarijat za društvene delatnosti, sproveo je nabavku udžbenika za učenike romske nacionalnosti kao i za socijalno ugrožene učenike u gradu Subotica, u sklopu programa Prevencija napuštanja školovanja.

Za ovu svrhu u budžetu Grada je opredeljeno 1.000.000 dinara. Shodno mogućnostima budžeta, udžbenici su nabavljeni za šest osnovnih škola na teritoriji Grada Subotica u kojima se školuje najveći broj đaka romske nacionalnosti odnosno onih koji dolaze iz socijalno ugroženih porodica. Ove kategorije učenika ne ispunjavaju uslove za dobijanje pomoći u vidu besplatnih udžbenika od strane Ministarstva prosvete, te su one stoga obuhvaćene programom.

Obuhvaćeni su đaci od prvog do četvrtog razreda u osnovnim šjkolama „Đuro Salaj“, „Matko Vuković“, „Sečenji Ištvan“, „Jovan Jovanović Zmaj“, „Vuk Karadžić“ u Bajmoku kao i „Hunjadi Janoš“ u Čantaviru.

Učenika Roma koji pohađaju nastavu u školskoj 2024./2025. godini na teritoriji Grada Subotica je ukupno 779, od kojih je najveći broj zastupljen u navedenim školama, njih 673.

U našoj školi veliki broj učenika iz romskih porodica pohađa nastavu, kao i učenika iz soijalno ugroženih porodica, tako da nam je ovo zaista veliki doprinos i velika pomoć, Ove godine lista je proširena i porodicama iz socijano ugroženih sredina, tako da je u odnosu na prethodnu godinu, negde približno isti broj, za dva kompleta više nego prethodne godine, oko 30 učenika dobiće udžbenike od 1. do 4. razreda, za dva osnovna predmeta, srpski jezik i matematika, što je osnova za sve ostale predmete. Biće im velika pomoć u radu jer će dobiti svoje udžbenike da ih koriste u nastavi – istakla je Mimica Andrić, direktorica OŠ Đuro Salaj.

Programom prevencije napuštanja školovanja svake godine se izdvajaju sredstva za ovu namenu, a najvažniju stavku u prevenciji napuštanja školovanja čini obrazovanje.

Deca iz socijalno ugrožene populacije romske zajednice dobijaju udžbenike na osnovu lokalnog akcionog plana. Veliki je broj, svake godine imamo između 740-780 učenika romske nacionalnosti koji su upisani u osnovne škole, to je dobro. Ovo je podrška, veoma je bitno da kažemo da je obrazovni sistem otvoren da prihvati svu populaciju, i romsku zajednicu i socijalno ugrožene, i da im nudi obrazovanje. Udžbenici su mala podrška, ali veoma bitna jer deca imaju prostor da mogu da dobiju kvalitetno obrazovanje, zalažemo se da deca izađu iz škole ne sa dobrom ocenom, već sa znanjem, to je dug proces – rekao je Stevan Nikolić, koordinator za romska pitanja.

Izazov napuštanja školovanja kod romskih i socijalno ugroženih đaka najizraženiji je u prvoj fazi osnovnog obrazovanja, te je stoga navedena mera usmerena na đake od 1. do 4. razreda osnovne škole.

Prioritet nam je bio da u budžetu grada Subotica izdvojimo milion dinara za program koji nosi naziv „Prevencija napuštanja školovanja“. Da li su to dovoljna sredstva, druga je priča, ali u ovom momentu bila su dovoljna da pokrijemo podelu udžbenika za šest škola u kojima imamo najveći broj romske dece i prvi put ove godine dece iz socijalno ugriženih porodica. Bez obzira kojoj kategoriji pripadate, vi kao ljudsko biće imate ono osnovno pravo na školovanje i lokalna zajednica, ukoliko želi da svojim građanima sutra obezbedi kvalitetan život, da ima poreske obveznike, a ne socijalne slučajeve, ona mora da učini najvažniji korak, a to je ulaganje u obrazovni sistem, posmatranje problematike koja postoji u njemu, razmatranje i prevladavanje prepreka u onim mogućnostima koje u tom trenutku postoje – naglasila je Đenđika Seleši, član Gradskog veća zadužena za oblast socijalne zaštite i zdravstva.

foto:/LovaLova portal

 

 

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio