Gradska uprava Subotice reagovala na tvrdnje Gradskog odbora Stranke slobode i pravde
Gradska uprava Grada Subotice oglasila se juče, 28. novembra saopštenjem za javnost, u kom je reagovala na tvrdnje koje su iznete na konferenciji za medije Gradskog odbora Stranke slobode i pravde Subotica vezane za internet stranicu grada, u kojem kažu da je izneto niz neistina i malicioznih informacija koje za cilj imaju urušavanje ugleda i integriteta Gradske uprave kao i pojedinih zaposlenih.
– Dana 28.10.2024. na tražene informacije i na traženi način odgovorili smo gospodinu Ivanu Rakiću na zahtev o informaciji od javnog značaja i dostavili traženo (1. sadržaj obaveštenja o sprovođenju pregovaračkog postupka bez
objavljivanja javnog poziva, koje je objavila Gradska uprava Subotica u vezi usluge izrade digitalne platforme za virtuelizaciju i bezbednost informacionog sistema; 2. sve ugovore i anekse ugovora koje je Gradska uprava Subotice zaključila sa DIGITALHOUSEPOWER DOO iz Beograda od 25.1.2021. do 15.10.2024. godine).
Sada bismo prešli na tvrdnje izrečene na samoj konferenciji, a koje su u suštinskoj suprotnosti sa istinom.
1) Tvrdi se da je gradska internet prezentacija doživela hakerski napad.
Početkom februara ove godine Gradska uprava pretrpela je ransomware napad na serversku i mrežnu infrastrukturu, a nikako hakerski napad na sajt grada. Takođe, greši se i u vezi sadržine internet prezentacije i njene dostupnosti. Kao primer toga, navešćemo dve situacije. Nijedan konkurs koji raspisuje Grad Subotica ne bi bilo moguće sprovesti ako ne bi bilo moguće ga oglasiti na internet prezentaciji grada. Druga situacija se tiče izbornih radnji koje se moraju sprovoditi u tačno određenim rokovima, te biti javno oglašene na internet stranici Grada. Imajući u vidu da su izbori sprovedeni bez tehničkih problema, tvrdnja da su bitne informacije na sajtu grada bile nedostupne nije tačna.
2) Cena izrade nove veb prezentacije Grada Subotice
Tvrdnja, ponovljena u nekoliko navrata, da je veb prezentacija Grada Grad stajala 200 000 evra je, em što je neistinita, apsurdna i groteskna. Kao što su gospoda iz SSP-a mogli da vide iz dostavljene dokumentacije, sama izrada internet prezentacije grada, a prema važećim pozitivnopravnim propisima koji se odnose na taj deo digitalne reforme u Republici Srbiji koštala je 990 000,00 dinara bez PDV-a. Nadalje, u sledećoj godini, urađena je dogradnja postojećeg novog sajta (govorimo sve vreme o sajtu na domenu subotica.ls.gov.rs) na sve jezike u službenoj upotrebi u Gradu Subotici, tako da svaka verzija ima svoj poddomen, upravo iz bezbednosnih razloga, ali i lakšeg i preciznijeg svakodnevnog održavanja i administriranja na jezicima u službenoj upotrebi u Gradu Subotici. Po pitanju internet prezentacije, postoji i ugovor o godišnjem održavanju koje Grad košta na mesečnom nivou 82.500,00 dinara. Sve ove informacije su imali pred sobom, ali, iz njima poznatih razloga, nisu ih prezentovali na način na koji to dokumenti i istina zahtevaju. Ovde ćemo ubaciti i malu napomenu, a tiče se zablude da je DIGITALHOUSEPOWER DOO iz Beograda dvaputa radio internet prezentaciju grada, odnosno pre i posle hakerskog napada, kako to tvrde učesnici konferencije za medije. Građani moraju da znaju da je Grad Subotica gotovo dve godine imala dve internet prezentacije, od kojih jedna, ona starija (na domenu subotica.rs), a danas ne postoji, ali je bila aktuelna kao zvanična do aprila 2024. godine, kada smo odlučili da je ukinemo i u potpunosti pređemo na novu prezentaciju Grada i to isključivo iz bezbednosnih razloga u tom trenutku. Iznos od dvesta hiljada evra koji se pominje za izradu veb prezentacije grada je malicioznost najgore vrste, jer su se na jednom mestu sabrale vrednosti svih usluga za gotovo 4 godine koje je Gradska uprava ugovorila sa pomenutim privrednim društvom, a najveći iznos se ticao pomenute digitalne platforme sa početka teksta, čija je funkcija značajnija i kompleksnija nego što lica na konferenciji za medije mogu da pojme.
3) Bezbednost veb prezentacije
Po pitanju bezbednosti nove veb prezentacije niko ne treba da ima bojazan, jer je ona u prvih nekoliko meseci njenog samostalnog funkcionisanja pretrpela nekoliko snažnih DDOS napada, ali je i dalje u funkciji i podaci koje ona sadrži su u potpunosti bezbedni u smislu njihovog čuvanja. Sa ovim u vezi, sve one tvrdnje o štednji na bezbednosti su apsolutno proizvoljne i neosnovane. Ukoliko bismo morali slikovito i sažeto da damo zaključak na tvrdnje iznete na konferenciji Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u Subotici, on bi izgledao identično jednoj od završnih scena jednog od najboljih filmova domaće kinematografije „Podzemlja“, gde prilikom prelaska reke u čamcu sin vidi jelena i govori ocu: „Tata! Tata! KONj!“, a ovaj se nasmeje i milujući ga po glavi sa roditeljskom ljubavlju kaže: “Jelen. To je jelen“.
Nažalost, došli smo u situaciju da Gradska uprava Grada Subotice pojedinim ljudima u ovom gradu mora da objašnjava da jelen nije konj – kaže se u saopštenju Gradske uprave Grada Subotice.
foto:/arhiva LovaLova portala