“Mandarina” se renovira, ali se za deo dece ne zna u koji će vrtić dalje

Kada je izgrađen sredinom osamdesetih godina, objekat “Mandarina” Predškolske ustanove “Naša radost” bio je jedan od najbolje opremljenih vrtića i gradu, ali više od poslednjih 20 godina ovaj objekat ima problema sa prokišnjavanjem krova i vlagom. Odlukom Skupštine grada Subotica iz decembra 2023. godine, konačno su predviđene rekonstrukcija i dogradnja popularne “Mandarine” sa Radijalca, za ceo projekat izdvojena su sredstva u visini od 102 miliona dinara, a planirano je da se sa radovima krene od 29. novembra tekuće godine. To ujedno znači da je 240 mališana koji pohađaju ovaj vrtić raspoređeno u sedam drugih objekata Predškolske ustanove “Naša Radost”. Dok obnova i proširenje vrtića predstavljaju lepu vest, za 40 mališana grupe “Ribice” uzrasta između četiri i pet godina problemi nastaju najavljenim preseljenjem.

U ponedeljak, 18. novembra smo od strane vaspitača obavešteni da tokom sledeće nedelje predstoji privremeno preseljenje dece celog vrtića zbog renoviranja i adaptacije objekta “Mandarina”. Dobili smo određeni raspored po kojem će grupe da se sele, svaka grupa u različiti objekat. Naša grupa provobitno je trebala da bude preseljena u vrtić “Mala sirena” u naselju Zorka, počev od 26. novembra – priča za “LovaLova” portal Milana Počuča, predstavnica roditelja dece koja pohađaju srednju uzrasnu grupu uzrasta između četiri i pet godina u vrtiću “Mandarina”.

Prema njenim rečima, roditelji koji su otišli na sastanak u vrtić “Mala sirena” u najmanju ruku bili su iznenađeni mestom u kojem je planirano da njihova deca borave u narednih godinu dana.

Prvobitno nam je rečeno da se radi o trpezariji, a kada smo došli videli smo da se radi o prolaznom hodniku između ostalih soba. Ta prostorija je potpuno bez uslova, nema vrata, grejno telo, jako je hladna, ima puno staklenih površina, svetlarnika koji su nebezbedni da pored njih borave deca. Soba je i jako mala, s obzirom da naša grupa broj 40 dece. Tada smo se odmah svi jednoglasno dogovorili da nećemo pristati na tu prostoriju, jer ona ne može da ispuni standarde koji su propisani, pa smo predali zahtev upravi PU “Naša radost” gde smo zamolili da se našoj grupi pronađe adekvatna radna soba u skladu sa propisanim normativima – kažu zabrinuti roditelji i dodaju da ih je novo iznenađenje sačekalo kada su saznali da je za privremeno preseljenje odabran objekat “Pinokio” smešten u naselju Veliki Radanovac, koje se nalazi na periferiji grada, značajno udaljeno od Radijalca.

Velika udaljenost je, smatraju roditelji, samo “vrh ledenog brega” jer će svakodnevni transport dece iz jednog u drugo naselje da zahteva ozbiljnu, za neke i problematičnu organizaciju.

Javili su se roditelji koji nemaju automobil, koji ne mogu da vode svoju decu, jer moraju da menjaju dva prevoza da bi stigli do tog vrtića, ima i onih koji od 6:00 ujutro rade u industrijskoj zoni, a vrtići počinju sa radom u 5:40 časova, tako da vi ako dete ostavite u 5:40 časova, sve i da imate auto ne možete stići na vreme. Iako je PU “Naša radost” ponudila mogućnost roditeljima koji imaju dvoje dece da pripoje decu ka jednom vrtiću, objekat “Pinokio” nema različite uzrasne grupe, pogotovo jaslice, i to nam ne odgovara. Postoje i ona deca koja su se tek sada prilagodila na drugu decu i na vaspitače, roditeteljima je jako veliki problem da decu prebacuju u nove grupe. Zapitali smo se i koliko košta otići svakoga dana do vrtića “Pinokio”, to mnogima ugrožava porodičnu egzistenciju, jer svakoga dana treba ići nekoliko kilometara tamo i nazad, stavili smo to sve na papir i to je zaista veliki novčani udar za mnoge – poručuje sagovornica, uz saglasnost ostalih roditelja.

Dolazak zime, prema njihovim rečima, predstavlja dodatnu poteškoću, a ono što zameraju PU “Naša radost” jeste kratak rok koji im je ostavljen da pronađu rešenje za ovaj problem.

Mi smo pokazali puno razumevanje za predškolsku ustanovu jer znamo da su svi objekti popunjeni, kapaciteti čak i prepunjeni, i da uopšte nije jednostavno i lako organizovati preseljenje jednog ovako velikog objekta kao što je “Mandarina”. Jedini naši uslovi su bili da dobijemo adekvatnu radnu sobu na razumnoj lokaciji, Radanovac je za nas suviše udaljena lokacija. Mi smo se ponudili da pomognemo i oko pakovanja i spremanja, radujemo se što se vrtić “Mandarina” renovira i što ćemo tamo da se vratimo kada problem prokišnjavanja bude rešen, ali nam je zaista bitno da u ovom trenutku nađemo neko adekvatno mesto za našu decu. Naš najveći problem je što vremena nema puno, mi bismo već u utorak trebali decu da vozimo u novi objekat, a stavljeni smo pred svršen čin, to je jedina stvar koju zameramo predškolskoj ustanovi. Obavešteni smo početkom ove nedelje iako se još prošle godine znalo da će radovi da nastupe. Nije se radilo na tome da se prilagodi neki prostor, a znalo se da će trebati izmestiti 240 dece – kaže Milana Počuča.

Osim problema sa prokišnjavanjem, rekonstrtukcija i dogradnja vrtića “Mandarina” na Radijalcu i “Sanda Marjanović” u naselju Prozivka trebala bi barem delimično da reši i problem smeštajnog kapaciteta za decu predškolskog uzrasta, jer će oba objekta dobiti po četiri nove sobe koje će moći da prime 120 mališana.

Onog momenta kada je raspisana javna nabavka za projektovanje i izvođenje radova, nismo želeli da zatvorimo vrtić, već smo ga ostavili da radi do zadnjeg momenta i da deca dolaze u “Mandarinu”. Roditelji su znali da će napuštati objekat, u ugovoru u tački broj 13 im je stavljeno do znanja da će doći do izmeštanja dece, ako dođe do nekih ozbiljnih razloga, kao što su rekonstrukcija i izvođenje radova na objektu. Zadnjih mesec dana smo za svaku grupu tražili najbolje rešenje. Njima je predloženo da adaptiramo jedan prostor, kao što smo to radili u ulici Matije Gupca svojevremeno, da se trpezarija, odnosno prolazna soba osposobi da bude soba. To će biti potpuno opremljena soba gde će deca moći da borave. Želimo da nađemo rešenje koje će omogućiti roditeljima da se sačuva grupa i da deca i dalje pohađaju našu ustanovu. Jedino ta grupa koja je bila predviđena da pređe u vrtić na Peščari (Zorka), oni su rekli da njima ne odgovara prostor, da žele novi i da daljina nije problem. Sada kada smo našli prostor, hajde da pričamo i o tome da li je to zaista daleko, jer vi automobilom samo sedam minuta imate do tog vrtića, 3,1 kilometar, svako može da proveri ovu činjenicu na Google Maps da se tamo za sedam minuta može stići kolima. Što se nas tiče, mi smo sve uradili i nemamo drugo rešenje – ističe Veljko Vojnić, tehnički direktor Predškolske ustanove „Naša radost“ i dodaje da grad ne može neki drugi prostor da adaptira u ovu namenu, jer pre svega moraju da se ispune određeni normativi, a potrebne su i adekvatne dozvole za rad i odobrenja od strane inspekcija, pokrajinskih organa, školaske uprave, pa čak i Skupštine grada koja bi morala da donese odluku o izmeštanju dece.

Prema njegovim rečima, ne može se celom broju od 240 dece izaći u susret na način koji svima odgovara.

Za 200 dece mogli smo da obezbedimo smeštaj za koji oni veruju da će biti odgovarajući i sasvim u redu, nažalost imamo grupu od njih 40-tak koji nisu zadovoljni sa rešenjem koje im je ponuđeno i verujte mi, u narednom periodu gledaćemo kako to da rešimo, ali sada u ovom momnetu, obzirom da nas čekaju i obavezuju i rokovi oko početka radova, želimo da se to što pre završi, da najzad rešimo problem “Mandarine” a potom otpočnemo sa rekonsturkcijom objekta “Sanda Marjanović”. Moj predlog je da se prihvati jedan od dva vrtića, da se odluče ili za Peščaru ili za Radanovac. Radanovac imaju posebnu, dobru uslovnu sobu, sve ćemo uraditi da se deca tamo lepo osećaju kao i u svim objektima, a ukoliko im je to daleko, možemo da adaptiramo prostor na Peščari, biće zadovoljni, a videćemo u hodu da iznađemo i neko drugo, treće rešenje i koliko će nam biti potrebno vrmena za to naknadno rešenje – kaže Vojnić.

foto:/LovaLova portal/ustupljene fotografije

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio