Na Paliću održana IT konferencija o zaštiti ličnih podataka
Na Velikoj terasi na Paliću juče je održana konferencija IT4Business 2024, u organizaciji IT klastera. Tema ovogodišnje konferencije je zaštita podataka o ličnosti u digitalnom dobu, sa posebnim fokusom na zakonsku regulativu i prilagođavanje brzom razvoju digitalnih tehnologija.
Predavači na konferenciji su priznati stručnjaci sa dugogodišnjim praktičnim iskustvom u oblasti zaštite podataka i digitalne bezbednosti. Konferencija IT4Business ima tradiciju povezivanja kompanija čije poslovanje zavisi od digitalne transformacije sa stručnjacima iz IT sektora. Cilj ovog događaja je da prikaže mogućnosti i benefite koje informaciona tehnologija može doneti kompanijama, posebno u domenu privatnosti i usklađenosti sa zakonskim regulativama.
– Tema je vrlo interesantna, prisutna je u celoj Evropi pa tako i u Srbiji. Zaštita ličnih posataka donedavno je bila vezana za velike korporacije, a posle pandemije ovaj problem javlja se i kod pojedinaca, kod malih i srednjih firmi. Svako od nas ima pravo da raspolaže svojim ličnim podacima i može da insistira i traži da se oni modifikuju i brišu, ili na drugi način upotrebe. Svi mi imamo iskustva sa anketarima koji su došli do naših telefona, e-mail adresa i to je možda najvidljivije za prosečnog građanina. Ali to može da ide daleko dublje ako se profilišu i analiziraju podaci – objašnjava Boris Aleksov ispred subotičkog IT klastera i dodaje da se upotrebom sve više prisutne veštačke inteligencije koja je u poslednje vreme dostupna i običnim građanima dolazi do novih nivoa izazova, jer ona pomaže, ali kao i mnogi drugi alati, može da bude i zloupotrebljena.
Zato je početkom ove godine Evropskoj uniji donet prvi Zakon o upotrebi veštačke inteligencije.
– Podaci su danas nafta i onaj ko ima podatke ima i jako veliku moć, onda moramo da razumemo da kao kompanija moramo prema toj moći da se ponašamo odgovorno, a kao pojedinac da razumemo šta dajemo kada koristimo određenu uslugu i šta drugi subjekti u digitalnoj sferi mogu da urade sa našim podacima – kaže advokat Tijana Žunić Marić, učesnik konferencije.
U tu svrhu su, prema njenim rečima organizovana predavanja za kompanije, šta one treba da urade da bi sačuvale svoju reputaciju i poverenje korisnika, a sa druge strane i kako pojedinci mogu da sačuvaju svoje podatke.
– Građani bi trebali da vode računa šta dele na društvenim mrežama, sve preko profesionalnog opredeljenja ne bi trebalo da bude javno podeljeno, a naročito roditelji treba da sačuvaju bezbednost dece – napominje Žunić Marić.
Ovogodišnja konferencija se realizuje uz pokroviteljstvo IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija i deo je projekta INNOHUB. Projekat se fokusira na uspostavljanje održive platforme znanja i unapređene institucionalne podrške za inovativne metodologije i procedure u prekograničnom području.
foto:/LovaLova portal