Odata pošta i položeni venci na spomenik “Balada vešanih”

Polaganjem venaca na spomenik „Balada vešanih“ u Subotici obeležena je 83. godišnjica i sećanje na dan, 18. novembar 1941. godine, kada je na smrt osuđeno i vešanjem pogubljeno petnaestoro subotičkih mladih rodoljuba koji su pružili odlučan otpor nacizmu i fašizmu. Vence i cveće su na spomenik položili predstavnici Grada Subotica, Severnobačkog upravnog okruga, Gradskog odbora SUBNOR-a i Komunista Subotice, a svečanoj komemoraciji prisustvovali su i đaci Politehničke i Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“ koji su recitovali stihove pesme “Balada vešanih”.

Subotica grad, SUBNOR i ostale antifašističke strukture i udruženja svake godine sećaju se te strašne 1941. godine kada su 18. novembra 15 mladih antifašista, članova Saveza komunista i Komunističke partije na svirep način izgubili svoj život samo zato što nisu bili „zadojeni“ mračnom crnom ideologijom fašizma koji je zavladao na ovim prostorima. Svaka nametnuta ideja, kao što je taj najgori vid fašizma i nacizma u to vreme bio na ovim prostorima pa tako i u Subotici, doživljava neminovno poraze – istakao je Aleksandar Toković, predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a, dodajući da je naša uloga da ideju protiv fašizma prenosimo mladim generacijama, učenicima i onima koji dolaze, i istaknemo da se cena slobode branila životom i da je to najviša odlika vremena u kojem živimo.

 

Posle polaganja venaca Grada, Severnobačkog okruga i udruženja, škole koje svake godine obeležavaju sećanje na 18. novembar su OŠ „Ivan Goran Kovačić“ i Politehnička škola, a njihovi učenici položili su cveće i isčitali sva imena stradalih rodoljuba za slobodu.

U suštini mi trebamo znati šte se ovde zaista događalo jer nikad se ne zna šta se može ponovo dogoditi. Subotica je bila van velikih ratnih događanja, međutim suprotno od toga imala je ogroman broj žrtava. U imenuku žrtava Drugog svetskog rata na teritoriji opštine Subotica ponaosob su pobrojane 7032 žrtve, imenom i prezimenom gde su poginuli. To je jedan ogroman, užasno veliki broj, zbog toga je jako bitno da deci pokažemo da je potrebno čuvati dobar odnos među narodima, jer svaki rat počinje podizanjem nekakvih međunacionalnih tenzija – naglasio je Zvonko Stantzić, subotički istoričar i politikolog.

Komemoraciji je prisustvovao i Geza Babijanović, sin jednog od pošteđenih studenata.

Moj otac je bio ovde, čekao je red za vešanje jer je bio osuđen na smrt, i u zadnjem momentu je stiglo pomilovanje na 15-20 godina robije. Majka je isto prisustvovala, to je stravično bilo, bila je u drugom stanju i to je bio razlog pomilovanja. Potom je otišao u Dahau logor i tamo je dočekao oslobođenje – prisetio se Babijanović.

Spomenik „Balada vešanih“, delo je vajara Nandora Glida, koji je i sam preživeo strahote koncentracionih logora, a podignut je 1967. godine. Nakon komemoracije kod spomenika “Balada vešanih”, venci su položeni i na Jevrejsko groblje u Suboitici.

foto:/LovaLova portal

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio