U Ljutovu održan 16. Festival mlade rakije
Brojni Subotičani iskoristili su lepo, sunčano vreme i uputili se ka Ljutovu, gde je u subotu, 9. novembra održan 16. tradicionalni Festival mlade rakije. Preko 3000 posetilaca prošetali su stazom “ukusa koji greju” kako bi pronašli najbolju mladu, ovogodišnju rakiju. Sa više od 200 uzoraka, 25 izlagača i proizvođača ovog alkoholnog pića prikazali su široku ponudu najrazličitijih vojvođanskih rakija, a zainteresovani su mogli da probaju i preko 30 vrsta likera od voća, ruža, kafe ili šargarepe, a ponudu su upotpunile i brojne rukotvorine meštana Ljutova i obližnjih sela.
– Svake godine druga subota u novembru rezervisana je za Festival mlade rakije u Ljutovu. Ove godine, pored velikog broja izlagača, sve prisutne obradovaćemo i tombolom i tamburašima. Profesor Ninoslav Nikićević, predsednik žirija, je oduševlje kategorijom kajsije koja je na početku, zbog mraza i loših vremenskih prilika bila loša. Na kraju se ispstavilo da smo imali najviše uzoraka kajsije, 52, osim nje, pristna je i šljiva sa 47 uzoraka. Kajsija je pokazala ono što već znamo, a to je da je rakija od kajsije sa ovih prostora u samom vrhu kvaliteta, posle nje tu su i viljamovka i dunja, za koju kažu da je kraljica rakije. Međutim, kajsija je ipak dobila najviše ocene – izjavio je Saša Kopilović, organizator Festivala.
Na ovogodišnjoj manifestaciji prikazano je mnogo dobrih rakija, ali je najbolje ipak uspeo da izdvoji žiri sastavljen od vrsnih stručnjaka – profesora Veleta Teševića, inženjera Ljubiše Stankovića i profesora Ninoslava Nikićevića, predsednika žirija. Destilerija “Pure Fruit” dobila je nagradu za najbolja rakiju od šljive i dunje, Ivan Kopilović osvojio je zlato u kategoriji jabuke, Marjan Kopilavić prikazao je najbolju viljamovku, Nemanja Marčo proizveo je najbolju krušku, Saša Kopilović je ove godine imao najbolju višnjevaču, Alen Gobičak osvojio je zlatnu medalju za najbolji džin, Gojko Hajduković predstavio je najbolju lozovaču, a Milan Kozomora bio je pobednik u kategoriji najbolje rakije od kajsije.
U ukupnom, generalnom plasmano treće mesto i bronzanu medalju osvojio je Marin Skenderović sa rakijom od kajsije, drugo mesto i srebrna medalja pripali su Gojku Hajdukoviću sa lozovačom, a pobednik ovogodišnjeg Festivala mlade rakije bio je Novosađanin Milan Kozomora sa zlatnom rakijom od kajsije. Kozomora je ujedno i dobitnik kazana za pečenje rakije od 100 litara uz koji će, kako je poručio, naredne godine sigurno biti još bolji.
Najveća gužva bila je oko tezge za kojom je bio Igor Šipraga.
– Smislili smo nagradnu igru za pogađanje rakija. Svako ko uplati tiket, izvlači iz džaka flašicu sa rakijom, bez obzira da li pogodi ili ne, flašicu zadržava, a ko pogodi, može da izvlači dalje. Tu su i moje vizit karte, čašice sa rakijom koje svi pamte, jer ovakve vizit karte se ne zaboravljaju – kaže Šipraga.
– Već petu godinu za redom se pojavljujem se kao takmičar, treću kao izlagač. Rakije koje pravim su dunja, kajsija, viljamovka, šljiva, neki likeri i zamedljana rakija. Najbitnije je dobro voće, po meni od voća dolazi kvalitet. Sam festival je značajan za mnoge male, kućne destilerije jer mogu dobiti realnu ocenu šta su napravile i na čemu su – smatra Marjan Kopilović, proizvođač najbolje viljamovke.
– Pet, šest godina učestvujem na festivsalu, od rakija pravim viljamovku, kajsiju, dunju, šljivu i breskvu. Proizvodim i likere od višnje i jagode, a pravimo i vino od višnje. Viljamovka je najspecifičnija, a od breskve je možda najteže napraviti rakiju jer ima specifičnu aromu koju je teško zadržati. Volim da dođem i ocenim kvalitet moje rakije, a tu sam i zbog prodaje – poručio je Marin Skenderović, osvajač bronzane medalje u ukupnom plasmanu.
Među brojnim vrstama najpopularnijeg destilata sa ovih prostora, ove godine našla se i rakija “pečena” od malina.
– Rakiju od maline prvi put radim sam počeo da pečem prošle godine, otprilike sedam litara dobijam od 100 kg malina. Voće sam dobio od prijatelja iz Arilja. Isplativo za proizvodnju nije, jer je malina jako skupa, zato je i cena ove rakije 2400 dinara. Oni koji malinu kupuju, jedan litar prodaju i po 5-6.000 dinara. Pravimo još i viljamovku, dunju, breskvu, kajsiju, šljivu i jabuku. Pečenje rakije je za mene zadovoljstvo, po ceo dan provedem praveći rakiju, uživam u tome – kaže Zvonko Prćić, uz savet da se jedna ili dve čašice dobre rakije konzumiraju najbolje pre ručka, baš kako to i on čini.
Osim rakija, veliku pažnju ove godine privuklo je i preko 30 vrsta najrazničitijih likera, od voća, meda, ali i od cveća ili na primer kafe.
– Za liker od ruže, koriste se rakija od jabuke jer ona ima najslabiju aromu, šećer i prve prolećne ruže koje imaju najveću aromu, ukus. Proizvod je neobičan, ali ljudi veoma lepo reaguju na njega. Cena je 800 dinara za pola litre likera. Liker od kafe je novitet ove godine. Litar ovog likera je 1000 dinara. Likeri od limuna lemončelo, zatim od ribizle ili od maline su malo skuplji, oko 2000 dinara – kaže Tomislav Jakovčević.
Festival mlade rakije u Ljutovu i ove godine privukao je veliki broj posetilaca, a svako je svojoj kući u torbi, glavi ili u nogama poneo onu rakiju koja je njegovom srcu, nepcu i džepu najviše prijala.
foto:/LovaLova portal