Imaju li osobe sa invaliditetom posao nakon školovanja?
Godišnje obeležavanje 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom proglašeno je 1992. godine rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, sa ciljem promocije prava i dobrobit osoba sa invaliditetom u svim sferama društva i razvoja, kao i povećanjem svesti o njihovom prisustvu u svim aspektima političkog, socijalnog, ekonomskog i kulturnog života. Jednu od najvećih prekretnica u životu osoba sa indaliditetom predstavlja završetak školovanja, tačnije period kada najveći broj mladih kreće u pronalazak svog životnog poziva i posla kojim će da se bavi.
Tim povodom u Gradskoj kući održana je panel diskusija o važnim pitanjima koja se tiču koraka, odnosno prava i obaveza koje čekaju mlade osobe sa invaliditetom od trenutka izlaska iz školskog sistema. U ulozi panelista, učestvovali su predstavnici PIO fonda, Nacionalne službe za zapošljavanje i Centra za socijalni rad kako bi sa društvom za cerebralnu i dečiju paralizu severnobačkog okruga Subotica, Udruženjem „Zvuci srca“ Subotica i Udruženjem za podršku osobama sa psihofizičkim smetnjama „ZaJedno“ iz Subotice diskutovali o pravima u oblasti penzijsko-invalidskog osiguranja, medicinskog veštačenja, socijalne zaštite i zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
– Učešćem na panel diskusiji, shvatili da mi svi imamo u stvari vrlo slične probleme i ovo je jedna važna tema, jer kada mladi završe obrazovanje, zaista nemaju gde. U “Zvucima srca” Subotica nema nikog koje radno angažovan, zato što je “Zvuci srca” Subotica udruženje gde moramo da imamo neke korake da bi zaposlili osobe sa invaliditetom i tako povukli benefite od države. Naše udruženje je veliki iskorak u gradu, jer su lica sa posebnim potrebama srećni jer su angažovana. To je vid radne terapije, osećaju se vrlo korisno jer su uključeni u društvenu zajednicu gde osoba sa invaliditetom, koja možda nema mogućnosti da se zaposli, može da pokaže da ona to može. Moj apel je da pozovemo preduzetnike, poslodavce, lokalnu samoupravu u Subotici da nekako nađu način da zaposle osobe sa invaliditetom, jer mi poslodavni većinom plaćamo kaznene poene nezapošljavajući osobu sa invaliditetom, a ta osoba itekako može barem četiri ili šest sati da pokaže da nešto može da uradi – istakla je Suzana Skenderović, predsednica Udruženja “Zvuci srca” Subotica.
– Kroz proces nakon izlaska iz sistema školovanja, do pronalaženja nekog radnog angažovanja osoba sa invaliditetom postoji niz pravnih procesa koji se moraju zadovoljiti, poput ostvarivanja prava na usluge socijalne zaštite, personalnog asistenta, prava na tuđu negu i pomoć, uvećanog dodatka za tuđu negu i to su neke stvari sa kojima su naši članovi sva tri udruženja susreću i koja ih sputavaju da krenu u sam taj proces zato što je nepoznat. Kod osoba sa invaliditetom često postoje premišljenja da li se uključiti u programu javnih radova koje organizuje Nacionalna služba ili ne, jer u određenim momentima postoji sumnja da će oni izgubiti pravo na usluge socijalne zaštite ako se zaposle i to je najveća dilema koja postoji kod osoba sa invaliditetom, da li se odreći usluga zaštite radi zapošljavanja – naglasila je Mirjana Beganović, sekretar Društva za cerebralnu i dečiju paralizu Severnobanatskog okruga.
Prema rečima Đenđi Seleši, člana Gradskog veća zaduženog za oblast socijalne zaštite i zdravstva, lokalna samouprava Subotice prepoznata je kao zajednica koja teži da bude inkluzivna.
– Ono što je veoma važno jeste da posebnu pažnju posvećujemo saradnji sa osobama sa invaliditetom zajedno sa njihovim udruženjima i to realizujemo na taj način što finansiramo realizaciju određenih programa projekata usluge zdravstvene zaštite i prava koja su predviđena budžetom grada Subotice. Za ovu godinu u budžetu grada Subotice za usluge socijalne zaštite do sada je izdvojeno blizu 232 miliona dinara, a što se saradnje sa udruženjima osoba sa invaliditetom takođe, možemo da kažemo da je izuzetno dobra, konkretno na naš zadnji javni poziv za finansiranje i sufinansiranje udruženja osoba sa invaliditetom u oblasti društvenog i humanitarnog rada podržano je 12 udruženja osoba sa invaliditetom i njihovih 16 projekata za koja su dodeljena sretsrva u iznos od 6,4 miliona dinara što predstavlja otopilike 42% od ukupnog iznosa koji su planirani u budžetu za ovaj javni poziv – rekla je Seleši.
foto:/LovaLova portal