Meteorolog Medeni budan na Sretenje

Vekovima unazad, kod brojnih naroda širom planete postoji verovanje da je Sretenje dan u godini kada se susreću zima i leto. Kalendarski gledano, taj dan je 2. februar za vernike koji se drže gregorijanskog, odnosno 15. februar za one koji se ravnaju po julijanskom kalendaru. Staro verovanje kaže da se mrki medvedi na Sretenje Gospodnje bude iz zimskog sna kako bi izašli iz pećine i osmotrili svoju okolinu. Ukoliko osvane sunčan dan, medved će kada izađe u prirodu, da se uplaši sopstvene senke, okrene i vrati u svoj brlog, što je jasan znak da će zima da potraje još narednih šest nedelja. Ako ipak dan bude siv i oblačan, medved će sanjivo, nakon nekoliko meseci zimskog sna, da krene u potragu za prvom hranom, što može da znači da je hladnim, zimskih danima došao kraj.

Sličan običaj rasprostranjen je širom Evrope i Severne Amerike, stanovnici istočnih predela Starog kontinenta navikli su, osim medveda, da promatraju ponašanje jazavaca, veverica i svih životinja koje se bude iz hibernacije, dok su Skandinavski narodi očekivali povratak irvasa i jelena lopatara iz planinskih šuma, na livade i proplanke. Nemački doseljenici preneli su ovaj praznik i u Severnu Ameriku, u Pensilvaniju, gde stanovnici širom zemlje slave Dan mrmota i željno očekuju da je vide da li će ova zanimljiva životinja da izađe iz svoje jazbine i pozdravi prve vesnike proleća, ili će da se uplaši i nastavi da spava. Ceo događaj je toliko popularan da se smatra nacionalnom medijskom senzacijom.

U našoj zemlji, kao i u većini zapadne Evrope, posmatra se ponašanje mrkog medeveda. Oni koji žive u blizini zooloških vrtova, posetiće danas ove stanove kako bi promatrali šta će to medvedi danas da urade i na osnovu toga pokušaće da zaključe kakvo će nas vreme čekati u narednom periodu.

Tim povodom posetili smo Zoološki vrt Palić kako bismo proverili kakav je meteorolog naš medved Medeni. Medu smo zatekli kako patrolira po svom staništu.

Medeni je svakoga dana napolju, on ne spava zimskim snom, jer je životinja u vrtu, navikao je da će svakoga dana da dobije svoje redovne obroke, zbog toga nema potrebe sa prespava zimu. Jeste malo usporeniji i malo više drema, ali na današnji dan kada se gleda njegovo ponašanje, budan je i ne možemo reći da se uplašio svoje senke i vratio na spavanje. Iz tog razloga Medeni nije baš pouzdan meteorolog, ali gledano sa druge strane, vidimo ga kako prilazi timariteljima da bi dobio hranu, reaguje na hranjenje jabukama koje obožava, pa ako na taj način posmatramo, možda možemo reći da će zimi ipak brzo doći kraj. U svako slučaju, to je nešto što bih i ja želela – kaže kroz smeh Jelena Toljagić, muzejski edukator i koordinator promotivnih aktivnosti Zoološkog vrta Palić, a mi ćemo se, po još jednom verovanju da je “treća sreća”, pridružiti Jeleni i meteoprologu Medenom u ideji da je zimi došao kraj i da polako možemo da se pripremamo za proleće i lepe dane. Ako je Medeni slučajno i omašio, znamo da laste i rode, kao prvi vesnici proleća, to sigurno neće učiniti.

foto:/LovaLova portal

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio