NSZ raspisala 12 javnih poziva za realizaciju mera aktivne politike zapošljavanja

Nacionalna služba za zapošljavanje je 26. februara raspisala 12 javnih poziva za realizaciju mera aktivne politike zapošljavanja koji su namenjeni kako poslodavcima tako i nezaposlenim licima sa evidencije NSZ-a- Plan je da se na nivou cele republike uključi više od 15.000 lica uz finansijsku podršku od 6,5 milijardi dinara, s tim da učešće u finansiranju ovih mera mogu da uzmu i lokalne samouprave, uz zajedničko finansiranje sa NSZ-om ili uz samostaslno finansiranje ovih mera, s tim da je onda NSZ tehnička podrška.

Odziv poslodavaca za programe zapošljavanja tradicionalno je visok, zainteresovanost poslodavaca i lica često je veća nego što to NSZ može da odobri, pa je tako prošle godine za samozapošljavanje bilo podneto oko 130 zahteva, od čega su 64 mogla ugovorom i da se odobre. Slično je i u kategoriji za zapošljavanje lica iz teže zapošljivih kategorija.

Kao i prethodnih godina, težište je na kategorijama teže zapošljivih lica koja mogu da se uključe u ove mere, a to su mladi do 30 gdina, lica starosti preko 50 godina, dugorčno nezaposlena lica koja su na evidenciji NSZ-a duže od 12 meseci, prvenstveno ona lica koja su na evidenciji duže od 18 meseci, korisnici novčane socijalne pomoći, Romi i Romkinje, osobe sa invaliditetom, žene kao posebna kategorija, naročito one iz nerazvijenih i devastiranih područja, samohrani roditelji, suprožnici iz pordice u kojoj su oba supružnika nezaposlena.

Većina javnih poziva biće otvorena do 28. novembra, dok je rok za podnošenje zahteva za pojedine mere namenjene osobama sa invaliditetom 31. decembar. Javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje biće otvoren do 14. aprila, dok će javni poziv za učešće u finansiranju mere obuka za potrebe poslodavca za zaposlenog biti na raspolaganju do 31. oktobra.

Kada su u pitanju mere dodatnog obrazovanja i obuke raspisano je šest javnih poziva, za meru sticanja praktičnih znanja, za meru stručna praksa, za pripravništvo za mlade sa srednjim i visokim obrazovanjem, za finansiranje učešća obuke na zahtev poslodavca i obuke za potrebe poslodavca za zaposlenog. Kada su u pitanju mere podrške za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, tu su raspisana tri javna poziva, za subvenciju zarade za osobe sa invaliditetom bez radnog iskustva,  za finansiranje prilagođavanja radnog mesta osobama sa invaliditetom koje se zapošljavaju pod posebnim uslovima i za sprovođenje radne aktivacije osoba sa invaliditetom, a kada su u pitanju programi zapošljavanja isto su raspisana tri javna poziva, javni poziv namenjen poslodavcima za zapošljavanje lica iz teže zapošljivih kategorija sa evidencije NSZ-a, za meru subvencija za samozapošljavanje nezaposlenih lica i za meru subvencija za samozapošljavanje nezaposlenih lica pripadnika romske nacionalnosti – kaže Dragana Vranješ, načelnica Odeljenja za programe zapošljavanja, preduzetništvo, obrazovanje i obuke.

Prema njenim rečima, u programima zapošljavanja, kod ovih mera realizacija je uvek uspešna, čak i preko predviđene kvote za subotičku filijalu. Odziv poslodavaca i nezaposlenih lica za meru samozapošljavanja je velik svake godine, međutim kada su u pitanju mere dodatnog obrazovanja i obuke, zainteresovanost poslodavaca je nešto manja, sem za meru stručna praksa gde je realizaciju u potpunosti.

Kada su u pitanju mere pripravništva, obuka na zahtev poslodavca i za sticanje praktičnih znanja, tu je je odziv poslodavaca nešto slabiji zato sada pozivamo poslodavce da se uključe i u realizaciju ovih mere aktivne politike zapošljavanja jer su i one dosta popularne. Obučavanjem nezaposlenog lica za konkretan posao kod poslodavca, lice stiče određena znanja i veštine pa tako poslodavac može da dolazi do kvalitetnog radnika kojeg će kasnije zadržati u radnom odnosu, a lice će naći zaposlenje što je i cilj svih ovih naših mera – naglašava Vranješ.

Sve mere sprovode se uz finansijsku podršku NSZ-a gde, u zavisnosti od određene mere, NSZ refundira poslodavcu neto minimalnu zaradu za lica na mesečnom nivou, sa pripadajućim porezima i doprinosima ili se u zavisnosti od pojedine mere licu isplaćuje novčana pomoć u određenom iznosu koja je definisana javnim pozivom kao i doprinosi za slučaj povrede na radu i kod profesionalnih bolesti. Takođe kod obuke na zahtev poslodavca, i samom poslodavcu se isplaćuju troškovi obuke do 220.000 dinara po licu, kao i za sve mere dodatnog obrazovanja,  a iznosi su povećani u odnosu na prošlu godinu.

Pozivam poslodavce da se uključe u ove mere, da slobodno dođu kod nas u NSZ u našu filijalu, dobiće sve potrebne informacije što se tiče ovih javnih poziva, a i u vezi konkursne dokumentacije koju treba da prilože – ističe Vranješ i dodaje da se zahtevi za učešće u merama podnose nadležnim organizacionim jedinicama Nacionalne službe za zapošljavanje, prema mestu rada lica ili sedištu poslodavca, neposredno, putem pošte ili elektronskim putem.

Sve informacije u vezi sa raspisanim javnim pozivima dostupne su na  internet stranici www. nsz.gov.rs, putem zvaničnih stranica na društvenim mrežama, kao i u svim organizacionim jedinicama Nacionalne službe za zapošljavanje.

foto:/LovaLova portal

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio