Sutra u Crvenom krstu velika akcija dobrovoljnog davalaštva krvi „Pokloni život“
U saradnji sa Službom za transfuziju krvi opšte bolnice Subotica , sutra, 15. marta u vremenu od 8 do 11 časova u prostorijama Crvenog krsta Subotice održaće se peta po redu akcija dobrovoljnog davalaštva krvi pod nazivom „Pokloni život“. Podršku akciji daju i Dom zdarvlja Subotica sa besplatnim lekarskim pregledima i Udruženje pčelara „Pčela“ koje će za sve dobrovoljne davaoce da služi medeni obrok.
– Cilj akcije je prikupljanje jedinica krvi, a osobe koje mogu da daju krv su sve zdrave osobe između 18 i 65 godina starosti. Na vađenje krvi treba da dođu odmorne i naspavane, bilo bi dobro da pre dolaska uzmu jedan lagani obrok, a ako ne stignu, kod nas ih u Crvenom krstu svakako čeka obrok. Jedna osoba može da spasi do tri ljudska života i cilj nam je da sa kontinuiranim održavanjem akcija naš grad bude u bezbednoj zoni – poručuje Nevena Lukić, stručni saradnik za dobrovoljno davalaštvo krvi, brigu o starima i psihosocijalnu pomoć Crvenog krsta Subotice.
Prema njenim rečima, ovo je prva od četiri velike subotnje akcije dobrovoljnog davalaštva krvi koje su po karakteru već tradicionalno porodične akcije, roditelji dolaze sa decom koja se od malena uče pravim vrednostima. Praksa od 22 godine pokazala je da ova deca kasnije i sama postaju donatori ove dragocene tečnosti. Za sve one koji ne mogu da dobiju slobodan dan, Služba za transfuziju krvi Opšte bolnice Subotica izdaje potvrdu o dobrovoljnom davalaštvu.
– Oni koji ipak treba da sačekaju sa davanjem krvi su svi oni koji su bili bolesni i koji moraju da sačekaju 21 dan od poslednje viroze, takođe i oni koji su imali operaciju ili radili pirsing ili tetovažu u poslednjih šest meseci, kao i zainteresovani koji su vadili zub pre sedam dana. Alkohol ne sme da se konzumira šest sati pre davanja krvi, dok oni koji piju lekove poput aspirina, andola i brufena mogu da dođu i doniraju krv, ali to prethodno moraju da napomenu doktorima na licu mesta – objašnjava Lukić i napominje da će u toku akcije ujedno da se obavlja i registracija u Nacionalnu bazu mačičnih ćelia.
– To je direktno spašavanje ljudskih života za sve osobe koje su obolele od malignih bolesti krvi. Registracija je vrlo jednostavna, uzima se mala ampula krvi i popunjava se papirologija, a osobe koje žele da se registruju treba da budu između 18 i 45 godina starosta. Uzorak se nakon toka šalje na atipizaciju i unosi u Nacionalni registar matičnih čelija. Kada se nađu podudarni primalac i davalac, tada se oni kontaktiraju. Svaka zdrava osoba ima svoje matične ćelije koje se redovno obnavljaju u roku od mesec dana i ništa nam ne smeta da ih doniramo, a na taj način nekome direktno spašavamo život i vraćamo ga njegovoj porodici – dodaje Nevena Lukić i kaže da Nacionalna baza matičnih ćelija treba da ima barem 100.000 registrovanih davalaca, kako bi bolesnici sa ovim potrebama mogli da se leče i u našoj zemlji.
foto:/LovaLova portal