Svečano obeležen Svetski dan Roma i Romkinja

Povodom Svetskog dana Roma, koji se obeležava 8. aprila, pomoćnik gradonačelnika Subotice Srđan Samardžić, sastao se juče u Zelenoj sali Gradske kuće sa predstavnicima romske zajednice ovog grada. Tokom prijema se razgovaralo o više tema koje se odnose na poboljšanje položaja romske nacionalne zajednice u Subotici, o aktivnostima koje su već realizovane, a određeni su i prioriteti za naredni period. Romska zastava je i ove godine postavljena na balkon Gradske kuće.

Danas smo ponovo u Gradskoj kući kod naših najmilijih domaćina da popričamo o romskoj zajednici. Ono što je veoma bitno da su vrata lokalne samouprave uvek otvorena za nas, za naše ideje, za našu organizaciju, mi pokazujemo našu odgovornost, našu viziju i sa našim željama, zajedničkim snagama radimo na unapređenju položaja romske zajednice u Subotici. Često kažem da društveni mozaik bez romske zajednice nije kompletan mozaik. Ono što još hocu da kažem, pored ostvarivanja prava, mi zagovaramo i odgovornost – poručio je Stevan Nikolić, koordinator za inkluziju Roma i predsednik Edukativnog centra Roma u Subotici, uz poruku da zajedničku budućnost treba da gradimo tako da svačije pravo bude ostvareno, a ničije ne bude urušeno.

Koordinator za romska pitanja, Klaudija Kurina naglasila je da Svetski dan Roma treba da bude dan ponosa, jedinstva i uzajamnog poštovanja, i da uz svetliju inkluzivniju budućnost, čuvamo tradicije i vrednosti.

Bilo je veliko zadovoljstvo razgovarati na mnogo tema koje su u okviru lokalnog akcionog plana za razvoj položaja Roma i Romkinja u Subotici za period 2022/27. godine, interesantno je napomenuti da taj dokument obuhvata šest oblasti – obrazovanje, stanovanje, zapošljavanje, zdravstvenu zaštitu, socijalnu zaštitu i kulturu koja je jako važna za romsku zajednicu u našem gradu, i to posebno ističemo. Grad Subotica vodi odgovornu politiku u cilju unapređenja položaja Roma i kvaliteta života romske zajednice u našem gradu, jer su to naši dragi sugrađani i zaslužuju svako uvažavanje i punopravan i ranopravan status u našem gradu – istakao je Srđan Samardžić, zamenik gradonačelnika Subotice.

U toku prijema i Gradskoj kući, predstavljena je i knjiga „Dobar dan, poštovani…“ Aziri Jašarija, novinara romske redakcije Televizije Priština i autora prve televizijske emisije na romskom jeziku u bivšoj Jugoslaviji, Evropi i svetu.

Nas „pet veličanstvenih“, Enveda Selimi, Željko Šajin, Jovan Kokov, Aškim Redžepi i ja, pokrenuli smo i realizovale prvu televizijsku emisiju na romskom jeziku na svetu. Dve godine sam uporno radio i napisao knjigu o istorijatu informisanja Roma na Kosovu i Metohiji. S ponosom sam danas deo delegacije Roma u lokalnoj samoupravi i velika mi je čast da na Svetski dan Roma predam tu knjigu čiji sam autor, želim da ova knjiga bude još jedan most u učvrščivanju našeg zajedničkog života i približavanju Roma neromima, da taj naš zajednički mozaik bude bogatiji, lepši, raznobojniji, jer nam nema budućnosti bez zajedničkog suživota – zaključio je Jašari.

Povodom Svetskog dana Roma i Romkinja, romska zastava je i ove godine bila postavljena na balkon Gradske kuće.

foto:/LovaLova portal

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio