Svetski Dan zdravlja posvećen majkama i bebama
Povodom obeležavanja Svetskog dana zdravlja Centar za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje Subotica u partnerstvu sa Domom zdravlja Subotica i gradskom organizacijom Crvenog Krsta, danas, 7. aprila, u prostorijama ove humanitarne organizacije održaće edukativnu radionicu „Moji ciljevi, moje zdravlje“ za subotičke osnovce. Radionicu će voditi lekar Zavoda za javno zdravlje Subotica, a početak je zakazan za 13 časova.
Moto obeležavanja Svetskog dana zdravlja je „Zdrav početak, budućnost koja obećava“. Ovogodišnja tema je izabrana da podstiče vlade i zdravstvene sisteme da pojačaju napore kako bi se okončali preventabilni smrtni slučajevi majki i novorođenčadi i kako bi se dao prioritet dugoročnom zdravlju i blagostanju žena. Ženama i porodicama, svuda u svetu, je potrebna visoko kvalitetna zdravstvena zaštita i briga koja podržava njihovo fizičko i mentalno zdravlje pre, tokom i posle trudnoće i porođaja, kao i socijalna podrška. Zdravlje majki, novorođenčadi, dece i adolescenata predstavlja temelj zdrave porodice i zajednice. Ulaganje u njihovo zdravlje je ulaganje u jake zajednice i moćne ekonomije.
– Na osnovu podataka iz 2020. godine, oko 270.000 žena je izgubilo život tokom ili nakon trudnoće i porođaja, a skoro 95% su iz zemalja sa niskim ili srednjim prihodima i većina ovih smrti je mogla biti sprečena. Preko 2 miliona beba umre u prvom mesecu života, a oko 2 miliona se rodi mrtvorođeno. To je otprilike jedna smrt koja se može sprečiti svakih 7 sekundi. Globalne stope smrtnosti majki su pale za 33% između 2000. i 2015. godine, a onda je usledila stagnacija i pogoršanje izazavano pandemijskom krizom, sukobima, klimatskim promenama i povećanjem troškova života. Na osnovu trenutnih trendova, procena je da su 4 do 5 zemalja na putu da ispune ciljeve za poboljšanje preživljavanja majki do 2030. godine. Ženama i porodicama, svuda u svetu, je potrebna visoko kvalitetna zdravstvena zaštita i briga koja podržava njihovo fizičko i emocionalno zdravlje pre, tokom i posle trudnoće i porođaja. Zdravstveni sistemi moraju da se transformišu kako bi upravljali mnogim zdravstvenim problemima koji utiču na zdravlje majki i novorođenčadi. To ne uključuje samo direktne akušerske komplikacije, već i stanje mentalnog zdravlja, nezarazne bolesti i planiranje porodice. Pored toga žene i porodice treba da budu podržane zakonima i politikama koje štite njihovo zdravlje i prava – ističe prim. mr sc med. dr Nada Kosić Bibić, specilalista socijalne medicine Zavoda za javno zdravlje Subotica.
Prema njenim rečima, Subotica i Srbija obezbeđuju kvalitetnu zdravstvenu zaštitu u vezi trudnoće i rađanja koja je dostupna svim ženama. Stope smrtnosti žena u vezi sa trudnoćom i rađanjem su niske, kao i stope smrtnosti odojčadi i iznose 4,3 u Severnobačkom okrugu i 4,7 u Srbiji, u 2023. godini, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku. Srbija je dostigla ciljeve Agende održivog razvoja vezano za maternalnu smrtnosti i smrtnost novorođenčadi i dece do pet godina, a značajan napredak je postignut i u pogledu smanjanje učestalosti zaraznih bolesti i smanjanje stopa smrtnosti od nezaraznih bolesti.
foto:/LovaLova portal