U Muzeju predstavljena monografija Geze Cekuša
U Gradskom muzeju Subotica u utorak, 8. aprila predstavljena je monografija čuvenog subotičkog biologa dr Geze Čekusa, pod nazivom su “Drvenaste biljke subotičkih groblja”, nastale kao rezultat njegovog bavljenja antropologijom, botanikom i zaštitom životne sredine. Rad na monografiji trajao je više decenija, a knjiga između ostalog, na pedeset strana sadrži vodič biljnih vrsta subotičkih groblja, sa opisom karakteristika. Monografija je predstavljena uz učešće biologa Ištvana Benčika i dr. Uz Gabriele Kajdoči Lovaš.
Biolog, dr Geza Cekuš svoj je radni vek započeo kao nastavnik biologije u osnovnoj “Đuro Salaj” 1976. godine. Iz tog vremena datira njegova posvećanost deci i mladima, koja se održavala i u učešću u radu planinarske sekcije ove škole. Od 1988. godine prelazi da radi u visoko obrazovnom sistemu, gde osim biologije predaje i oblasti nauke vezane za biologiju, poput ekologije, zaštite životne sredine, zoopedagogije i stručne metodike. Redovni je profesor, šef katedre i zamenik dekana za metodiku, Učiteljskog fakulteta na mađarskom jezik Univerziteta u Novom Sadu. U penziju odlazi 2018.godine.
Pored pedagoškog rada se permanentno bavi istraživačkim radom. Jedan je od retkih stručnjaka sa dva doktorata: 1985. Je doktorirao na Univerzitetu “Jožef Atila” u Segedinu i 1991. na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu iz oblasti bioloških nauka. Kaže da se biologiom “zarazio” na biološkoj sekciji nastavnice Ane Kasiba u OŠ “Ivan Goran Kovačić”, kao i na predavanjima nastavnice biologije Piroške Nađ Abonji u OŠ “Đuro Salaj”, i profesoricom Dragicom Rafjalović iz subotičke Gimnazije. Nakon završetka Gimnazije, od 1972. do 1977. godine, prilikom isušivanja Palićkog jezera je identifikovao i popisao 152 biljaka sa dna jezera, a tada sastavljeni herbarijum se nalazi u novosadskom fakultetu.
Autor je preko 400 stručnih publikacija, studija, udžbenika, priručnika, monografija, rečnika itd. Za njegovo ime se vezuje prvi opis na podružju Jugoslvavije biljke Cenchrus pauciflorus Benth. i Asplenium x murariaeforma Waisb.
Dr Geza Cekuš je za svoj rad je 2011. godine dobio najvišu civilnu nagradu Vatikana, nagradu „Pro Ecclesia Et Pontifice“, za tanimljivo je napomenuti i da je svoje 65. godine bio dobrovoljni davalac krvi. Krv je dao ukupno 190 puta i po tom pitanju je subotički rekorder.
foto:/Gradski muzej Subotica