U SKC “Sveti Sava” svečano otvorena 35. “Nedelja pravoslavlja”
U Srpskom kulturmnom centru “Sveti Sava”, zadužbini Dušana Radića sinoć, 7. aprila svečano je otvorena jubilarna “Nedelja pravoslavlja”, kulturno-duhovna manifestacija koju Centar organizuje 35. put po redu. Ove godine od 7. do 11. aprila biće održano četri programa u okviru “Nedelje pravoslavlja”, posetioci će imati priliku da prisustvuju predavanjima istoričara, književnika, kao i da uživaju u muzici i likovnoj izložbi inspirisanoj pravoslavljem.
Prema rečima domaćina, nalazimo se u godini velikih jubileja, a najvažniji od njih je 850 godina od rođenja prvog srpskog arhiepiskopa, Svetitelja Save.
– Prošlo je 35 godina otkako organizujemo Nedelju pravoslavlja, 1991. godine Srpski kulturni centar „Sveti Sava“ je osnovan i tada je sebi dao zadatak da obeležava značajne datume i događaje. To čini i sada, iako je u materijalno težem položaju. Ovoga puta počinjemo sa izložbom gde su glavni motivi Sveti Sava i Hilandar, jer ove godine obeležavamo 850 godina od njegovog rođenja. Zato smo u Centru doneli odluku da čitavu godinu posvetimo tom značajnom datumu. Od vitraža Svetog Save i Hilandara pa do sjajnih radova, to su sve remek dela savremene srpske slikarske palete. Biće i muzičkih večeri, filmova, dokumentarnih programa. Posebno bih pozvao sugrađane da dođu kada Momčilo Pavlović bude predstavljao svoju čuvenu knjigu „Deset razgovora sa deset umetnika“, biće to razgovor o stvaraocima i piscima među kojima su i Andrić, Crnjanski, Ćosić. Program je respektabilan i s ponosom ga predstavljamo – poručio je Mile Tasić, predsednik SKC „Sveti Sava“.
Prema njegovim rečima, na osnivačkoj skupštini doneta je odluka da se Srpski kulturni centar bavi negovanjem kulture, duhovnosti, literature, muzike, scenske umetnosti, nauke, svega što je vredno našem narodu. Rezulatati tog rada su Vukova nagrada, kao najprestižnija kulturna nagrada Srbije i Orden Svetog Save od Sinoda Srpske pravoslavne crkve.
– Kako vreme prolazi, Sveti Sava je sve više svetitelj i sve je veći i veći. On je bio taj koji je insistirao na sabornosti, mirio braću, pravio zajednicu, celinu, i mislim da je danas veoma važno da se okrenemo njegovom putu. On je simbol pomirenja među braćom, među sunarodnicima, simbol da uvek postoji način, da postoji razgovor, dijalog i da možemo naći zajednički interes, da branimo ono što je naše, a da ne diramo tuđe, da budemo u zajednici, jer se čini da se na globalnom nivou mnogo toga uzdrmalo – poručio je Tasić.
„Nedelja pravoslavlja“ svečano je otvorena pojanjem Mešovitog hora SKC “Sveti Sava“, pozdravnim besedama i otvaranjem izložbe slika pod nazivom „Sveti Sava“ koja je priređena iz kolekcije slika subotičkog Srpskog kulturnog centra. U nastavku večeri prof. dr Boris Stojkovski održao je predavanje „Sveti Sava 850 godina od rođenja“.
– Ovo je godina velikih jubileja. Najvažniji među njima – 850 godina od rođenja Svetog Save, a ujedno i jubilej Srpskog kulturnog centra „Sveti Sava“. Krunišemo jednu važnu priču, osam i po vekova od rođenja Svetog Save, čije ime nosi naš centar i kome je posvećena i izložba slika. To je važan trenutak za identitet srpskog naroda, ali i mnogo šire, izvan nacionalnih okvira. Sava je bio ličnost sa više uloga, na svim poljima, bio je prvi autokefalni arhiepiskop Srpske pravoslavne crkve, pravnik, utemeljivač manastira Hilandar, Studenica, Žiča. Bio je diplomata, veliki putnik, predstavnik svoje zemlje u Jerusalimu, Aleksandriji, Antiohiji, Nikeji. Boravio je na Svetoj Gori, i od tog monaštva je crpeo mnoga znanja, bio je na vrelu mudrosti onog vremena. On je ličnost koju iznova treba proučavati, i zaista sam srećan da nakon toliko vremena traje interesovanje za njegov lik i delo i da ne jenjava, zato je važno da o njemu govorimo i na ovakvim povodima, i u naučnim krugovima, važno je da se ljudi sa njim upoznaju, jer smo Savu nekako sveli na školsku slavu, a on je i to, ali i mnogo više od toga – naglasio je Stojkovski.
Tekuća godina prepuna je značajnih jubileja za sve pravoslavne hrišćane u ovom gradu, a jedan od njih je i 1300 godina od Prvog vaseljenskog sabora u Nikeji, važnog događaja za celo hrišćanstvo.
– Pored navedenih jubileja, pravoslavna crkva u Bačkoj ovih dana se seća i još jednog svetitelja iz našeg roda, Svetog Irineja, episkopa bačkog i ispovednika vere, koji je pre tačno 70 godina preminuo. Vodio je crkvu po uzoru na Savu koji se ugledao na Hrista i time je svima nama ostavio veliki zadatak da i mi sledimo njihovim koracima, negujući umetnost i kulturu i da nam uvek početak i kraj svega bude Hristos. Sveti Irinej Ćirić je negovao kulturu na mnogim poljima, bio je slikar, pesnik, pisac drama, književnih sastava, govorio je narodu. Njegov trud i rad nisu bili prepoznati od svojih sunarodnika, dosta je postradao posle Drugog svetskog rata, jer je bio brutalno pretučen prilikom posete jednom mestu u svojoj eparhiji i nikada se u potpunosti nije oporavio, ali je do smrti nastavio da radi i pomaže, naročito deci bez roditelja, nalazio im je domove i brigu, njima je pokazao posebnu ljubav – istakao je u svom govoru Prezviter Veljko Vasiljev ispred Hrama Vaznesenja Gospodnjeg u Subotici.
Danas u Srpskom kulturnom centru “Sveti Sava” biće prikazan film „Igumanija Melanija – vek od obnove ženskog monaštva u Srbiji“, čiji je autor Sava Samardžić. Početak je zakazan za 19 časova, a ulaz je slobodan za sve zainteresovane.
foto:/SKC “Sveti Sava”/LovaLova portal