Mini Jugoslavija u Subotici 23. put proslavlja praznik rada

Tradicionalno obeležavanje 1. maja – Međunarodnog praznika rada, u organizaciji udruženja „Mini Jugoslavija“ biće održano 2. maja u parku Mini Jugoslavija – Jugoland, a organizatori najavljuju celodnevni program koji spaja kulturno-umetničke sadržaje, sport, gastronomiju i humanitarne aktivnosti.

Predsednik organizacije Goran Gabrić najavio je da manifestacija počinje u 9:30 časova intoniranjem nekadašnje jugoslovenske himne „Hej Sloveni“, nakon čega sledi bogat program muzike i folklora predvođen pesmom „od Vardara do Triglava“. Među izvođačima izdvajaju se Tamara Babić, etno grupa „Pesma u srcu“, kantautor Aleksandar Toković uz pratnju „Veselica“, kao i hor „Subotičke frajle“, uz učešće brojnih lokalnih umetnika i stvaralaca.

U okviru manifestacije biće održan i tradicionalni šahovski turnir, koji iz godine u godinu okuplja više od stotinu takmičara, uz podršku šahovskog kluba „Šah-art“. Organizatori očekuju i ove godine veliki odziv i kvalitetne partije. Posetioci će moći da prisustvuju i revijalnim fudbalskim utakmicama na terenu u sklopu parka.

Poseban segment programa čini gastronomska ponuda, u kojoj će posetioci imati priliku da uživaju u tradicionalnim vojvođanskim jelima, poput goveđeg gulaša, vojničkog pasulja i tarane, koja je ove godine uvrštena kao novitet.

Manifestacija će imati i edukativno-sećajni karakter kroz izložbu posvećenu radnicima i trudbenicima Subotice, koji su kroz istoriju doprinosili borbi za radnička prava i unapređenju kvaliteta života. Izložba fotografija biće svojevrsni omaž njihovom radu i nasleđu – istakao je Goran Gabrić.

Kako je rekao, novinu ove godine predstavlja i saradnja sa međunarodnom humanitarnom organizacijom „Collective Aid“, koja će, uz podršku organizatora, organizovati podelu garderobe za socijalno ugrožene građane. U prostoru nekadašnje štamparije „Globus“ posetioci će moći da izaberu kvalitetnu odeću, uglavnom iz zapadne Evrope.

Osnivač i počasni predsednik udruženja Blaško Gabrić istakao je značaj očuvanja sećanja na bivšu državu, naglašavajući da manifestacija ima za cilj da mlađim generacijama približi iskustva života u Jugoslaviji.

Ne želimo da se zaboravi ono što je bilo dobro, već da se sačuvaju vrednosti koje su obeležile živote mnogih generacija – poručio je Blaško Gabrić, uz kritički osvrt na savremene društveno-ekonomske okolnosti.

Goran Gabrić je dodao da se očekuju posetioci iz brojnih gradova Srbije i regiona bivše Jugoslavije, ističući da ova manifestacija prerasta u značajan turistički događaj u Subotici. Organizatori su uputili otvoren poziv građanima da prisustvuju, ocenjujući da je reč o jednoj od najvećih i najposećenijih prvomajskih manifestacija u gradu, koja svake godine okuplja sve veći broj učesnika i gostiju.

foto:/LovaLova portal

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio