„Najljubljenija“ žena na planeti ustvari je potpuni stranac?

Beše to kraj 19. veka kada je u ordinaciju pariskog patologa pristiglo telo mlade žene koja se udavila u reci Seni. Nažalost, ništa neobično za to vreme kada su „gradom svetla“ vladale bolesti, nemaština i hiljade drugih razloga zbog kojih je mlada, sirota devojka mogla postati žrtva davljenja. Tadašnji patolog bio je toliko očaran lepotom utopljene devojke da je odlučio da napravi posmrtnu masku. Skoro dva veka kasnije, njeno lice i dalje važi na „najljubljenije“ lice planete o kojem se, nažalost, jako malo zna.

Priča kaže da je patolog, kada je negde tokom 1880-ih godina video telo žene utopljene u Seni, bio toliko očaran njenom lepotom da je odlučio da napravi posmrtnu masku od voska od gipsa. Prijatelj patologa, tada nepoznati modelar, takođe je bio opčinjen lepotom devojke pa je odlučio da kopiju odlivka lica postavi ispred svoje radionice. Na veliko iznenađenje, zavladala je opšta potražnja pa je do 1900. godine reprodukcija „nepoznate žene iz Sene“ postala pravi modni detalj koji je krasio brojne domove širom Pariza, a potom i drugih gradova Evrope. Lice nepoznate lepotice ubrzo je postalo predmet  i inspiracija brojnih umetnika – Nabokova, Rilkea, Kamija i Anais Nina koji su pisali i stvarali o njoj. Štaviše, dame iz visokih klasnih krugova ubrzo su počele da oponašanju njen izgled lica i oblik kose. Njen zagonetni osmeh mnogi su poredili sa osmehom Mona Lize, izazivajući mnogo nagađanja o tome šta bi naizgled srećan izraz lica mogao da govori o njenom životu i smrti.

Nekoliko decenija kasnije, lutkar po imenu Asmund Lerdal spasao je život svog sina tako što mu je, nakon davljenja, udahnuo vazduh u pluća upumpavajući ga tehnikom koju danas zovemo „usta na usta“ ili CPR. Nekoliko godina kasnije, Lerdalov podvig postao je široko prihvaćen kao validna metoda oživljavanja, pa je ovaj lutkar dobio narudžbu na napravi pomagalo za vežbanje tehnike kardiopulmonalne reanimacije. U želji da lutka izgleda manje jezivo i prihvatljiva kao pomagalo, umetnik je lutki podario lice „nepoznate žene iz Sene“.

Tako je nastala lutka „Resusci Anne“, odnosno „spasite Eni“, na kojoj su od tada, pa sve do dan danas milioni ljudi širom planete učili da vežbaju prvu pomoć i tehniku „usta na usta“. Iako nikada nije otkriveno ko je zapravo bila nepozanat žena iz Sene, njeno lice postalo je „najljubljenije lice“ koje je ikada postojalo.

foto:/cpreducatorsinc.com

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio