Podeljena dečja sedišta na edukaciji pravilne upotrebe ovih pomagala za prevoz dece u saobraćaju
Po treći put za redom Grad Subotica odlučio je juče, 13. jula da podeli roditeljima besplatna dečja sedišta za automobile. U sklopu podele 90 sedišta, održana je i pratkična edukacija i demonstracija pravilne upotrebe ovih pomagala za prevoz dece u saobraćaju. Ove godine život je do sada izgubilo 5. dece u saobraćajnim nezgodama ali nijedno dete nije izgubilo život u automobilu kao putnik, već kao pešak ili biciklista, što je pomak u odnosu na prošlogodišnju statistiku.
Zainteresovanost roditelja bila je velika i u samo tri sata od objavljivanja informacije u medijima, podeljena su sva sedišta.
– To je jasan signal da roditelji imaju svest o značaju upotrebe dečjih sedišta, a i dobar signal nama u lokalnoj samoupravi da i dalje radimo u ovom smeru i uduće poklanjamo ova sedišta – izjavio je Srđan Samardžić, član Gradskog veća zadužen za oblast privrede.
– Grad Subotica je primer dobre prakse kako se radi na podizanju nivoa bezbednosti najmlađih sugrađana i upravo podela dečjih auto sedišta ali i obuka roditelja o upotrebi dečjih auto sedišta jeste od jako velikog značaja. – istakao je Branko Stamatović, vršilac dužnosti direktora Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije.
Prema njegovim rečima, država želi da se nijedan dečji život ne gubi u saobraćajnim nezgodama, a taj cilj ostvariv je pre svega nacionalnom strategijom bezbednosti saobraćaja koja predviđa da se to dogodi do 2030 godine.
– Pored toga što će biti podeljena besplatna auto sedišta koja je obezbedio grad, razgovaraćemo i sa roditeljima i objasniti im kako da bezbedno prevoze svoju decu i kako da pravilno upotrebljavaju dečija auto sedište, jer tu i jeste najveći problem. Neki roditelji samo stave dete u auto sedište i prevoze ga da sedište nisu pravilno osigurali. – rekao je Stamatović.
U toku razgovora roditeljima je izrečen apel da su upravo oni odgovorni za prevoz svoje dece, a sastancima poput ovih namera je da se stvore bezbedne generacije mališana koje će od rođenja biti prevožene na odgovarajući način. Te generacije, prema Stamatovićevim rečima, neće imati predrasude i pitanja o tome da li treba da vezuju sigurnosni pojas jer će od detinjastva izgraditi pravilne stavove o bezbednosti saobraćaja.
– Ono što roditeljima još želim da poručim jeste da budu istrajni u svojim namerama da decu prevoze na bezbedan način, i pored negodovanja deteta koje možda u nekom trenutku ne želi da se veže. Ukoliko je neophodno, preporučujem roditeljima da zaustave automobil i objasne detetu da je neophodno da bude vezano i tek kada se dete smiri, da tada nastave putovanje. Na taj način će se kod dece navika za vezivanjem pojasa brzo izgraditi. – zaključio je Branko Stamatović, vršilac dužnosti direktora Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije.