Svetska nedelja dojenja od 1. do 7. avgusta

Svetska nedelja dojenja obeležava se svake godine u prvoj nedelji avgusta, u više od 170 zemalja sveta u cilju povećanja znanja i svesti o značaju i prednostima dojenja. Svetska alijansa za podršku dojenju pokrenula je ovu kampanju kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a svake godine pažnja je usmerena na različite teme od značaja za dojenje. Ovogodišnji moto je „Budimo bliže – podrška dojenju za sve“.

Obeležavanje Svetske nedelje dojenja ima za cilj informisanje javnosti o zastupljenosti dojenja i prednosti i značaja za zdravlje majke i bebe, ali i da ukaže na postojeće nejednakosti koje se odnose na podršku dojenju. Cilj je i da se podstaknu akcije za smanjenje nejednakosti u podršci dojenju, sa posebnim fokusom na vulnerabilne grupe. Učvrstiti praksu dojenja je važno i radi smanjenja socijalnih razlika.

Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života. Sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama. Ono sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula (vid, miris, sluh, dodir, ukus) i inteligencije (govora i jezika) i štiti od mnogih infekcija i alergija.

Novorođenče treba da bude na majčinim grudima odmah posle porođaja kao prirodni nastavak spone majke i deteta. Prvi podoj trebalo bi da bude odmah posle porođaja jer je novorođenče već tada spremno da sisa (sisa šaku ili okreće glavu kako bi pronašlo grudi – urođeni refleks). Stavljanjem novorođenčeta na grudi uspostavlja se kontakt „koža na kožu” odmah po rođenju, podstiče se stvaranje mleka u dojkama i čini lakšim kasniji proces dojenja.

Dojenje nije isključiva odgovornost žena. Zaštita, promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost. Podršku majkama koje doje moguće je obezbediti na različite načine.

Brojni su načini na koje porodica i prijatelji mogu podržati majku da doji. Ohrabrite majku da doji. Pomozite majci sa bebom između podoja kako bi mogla da se odmori ili odspava. Pripremite joj hranu bogatu energijom, vitaminima i mineralima kako bi imala dovoljno mleka. Odmenite je u obavljanju kućnih poslova. Podržite je da pohađa školu roditeljstva i nauči više o prednostima dojenja – poručuje dr Nada Kosić Bibić, specijalista socijalne medicine i načelnik Centra za promociju zdravlja Subotica.

Povodom obeležavanja Svetske nedelje dojenja raspisan je konkurs za izbor najboljih likovnih i literarnih radova za decu predškolskih ustanova i učenike osnovih škola na temu „Majčino mleko je najbolja hrana od prvog dana“, a planirane su i razne edukativne aktivnosti.

foto:/Freepik.com

 

  • https://stream.iradio.pro/proxy/lovalovaradio?mp=/stream
  • LovaLova Radio